Probleem emaga 09.03.13 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere
Minul on probleeme oma emaga. Ta on hetkel 65aastane. Mu ema on alati olnud teistsugune kui teised inimesed. Alles nüüd olen ma aru hakanud saama, et tegemist võib olla psühholoogilise haigusega.
Kui ta oli 39aastane sündisin mina ja juttude jargi, mida ta minu sündimise jarel tundis ja mõtles, arvan, et tal oli baby blues. Ma sündisin sünnitraumaga ja ta süüdistas selles ennast. Neljakumnendates eluaastates hakkas ta arvama, et tal on mingisugune peahaigus. Ta kandis kogu aeg rätikut, nii suvel, kui talvel ja rääkis iga päev, et sureb varsti ära. Vahelduva eduga on ta eluaeg põdenud enda juttude jargi erinevaid haigusi: vähk, südame haigus ja palju muud. Arstide juures ta ei käi, diagnoose paneb endale ise. Isegi, kui ta arstil käib räägib ta erinevatest sümptomitest, millest on kuulnud ja kirjeldab neid ja saab ravimeid. Ostab ka käsimüügiravimeid ja ravib ennast alternatiivmeditsiiniga. Temaga koos elades oleme meie, mina ja minu õde jõudnud järeldusele, et ta ei ole haige, ei esine haigusepisoode ja haigused kaovad mõne aja pärast ise ära ja tihti on tema ravimisviisid irratsionaalsed. Nüüd on ta endale külge mõelnud haiguse, mille tagajärjel ei saa ta ennast pesta. Praeguseks on ta pesemata olnud vähemalt pool aastat. Eelmine aasta oli ta autoavariis ja selle tagajärjel sai ta väikese põrutuse ja arvab, et ta ei tohi magada pikali, nii et ta magab istudes diivanil. Oma haigustes on ta väga kindel, mina ei ole suutnud teda veenda, et neid ei ole või et ta läheks arsti juurde uuringutele. Uuringuid ta väldib.
Iseloomu kohta võin ma nii palju öelda, et ta on kergesti ärrituv, väga emotsionaalne ja irratsionaalne. Kõne on tihti ebaloogiline, lauseehitus keeruline ja segane.
Ma saan aru, et te ei saa teda ainult selle jutu põhjal diagnoosida. Minu tegelik küsimus seisneb selles, et kuidas teda arsti juurde toimetada. Ta on väga jäärapaine ja ei kuula. Ma olen üritanud talle rääkida, et neid haigusi ei ole, aga ta ei nõustu sellega ja uuringutele ka ei lähe. Kuidas seda olukorda lahendada? Kuidas sellises olukorras olevale inimesele läheneda?
Ette tänades

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Perearsti kaudu alustada.
Tavaliselt kehaliste probleemidega inimene arsti poole pöördub, aga vaimsetega ei.
Kui ta perearsti jutule koheselt minna ei taha, siis saab ju perearst koduvisiidi teha, et kontrollida plaaniliselt vererõhkku, veresuhkrut jms., mida vaja ikka regulaarselt kontrollida. Siis tekkivad juba konkreetsed tegevusplaanid ema keha ja psüühika aitamiseks.
Kannatlikkust ja tegutsemist,
Jüri O.-M. Ennet