Pidev muretsemine 25.01.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kõik algas 5a tagasi, kui abiellusime ja tahtsime last saada. Arvasin, et kõik on lihtne, aga siis algasid mured tervisega,5a jooksin arstide vahet seoses lastetusega, kuni ükskord läbi suurte raskuste õnnestus lapseootele jääda. Terve raseduse muretsesin, kas kõik on hästi lapsega, karstin kõiki analüüse ja ultrahelisid, mis raseduse ajal tehti, mõtlesin, et kui midagi peaks juhtuma temaga, ei suuda ma seda üle elada. Ometi kinnitasid kõik analüüsid, et lapsega on kõik korras ja mingiks ajaks ma rahunesin. Sellel suvel sündiski meie kauaoodatud tütreke. Olin varem ette kujutanud,et lapse sünd muudab mind äkki rahulikumaks, et ei oleks pidevat muret, nüüd aga muretsen lapse tervise pärast, oleme pidanud käima nii kardioloogil, südame uh ja neuroloogi juures. Südame uh oli kõik õnneks korras, neuroloogil peame käima pidevalt, siis veel kõik need vaktsineerimised, kardan neid meeletult, iga kord peale vaktsineerimisi, mis oleme juba ära teinud, on laps loid ,ei jutusta palju ja mul on nii valus näha teda kannatamas, sest mina teen talle seda halba, ometi teisalt tahtes hoopis head. Kardan uusi vaktsiine, millega veel pole alustatud. Kogu aeg on mingi seletamatu hirm, et midagi võib halba juhtuda. Omal mul on kilpnäärme alatalitlus, võtan rohte ja võitlen haiguse kõrvalmõjudega, mis ka pidid depressiooni ja masenduse näol avalduma. Ometi suudan ma nö kainelt mõelda, et olen õnnelikult abielus, meil on väike armas tütar, meil on ilus kodu ja kõik peaks ju olema hästi? Aga suured katsumused, läbielamised seoses lapsesaamisega tegid minust nii teistsuguse inimese. Ma tunnen, et ei oska olla rahulik ja õnnelik, kui parasjagu ei ole millegi pärast muretseda praegu, siis hakkan muretsema tuleviku pärast, pidev hirm on jätkuvalt lapse tervise pärast, ometi mulle on öeldud, et kõik peaks justkui korras olema. Laps on muidu väga rahulik ja naerab, jutustab palju ,tean, et ta võib seda tunnetada, et olen pidevalt mures ja ärevil, kuigi püüan seda maha suruda, mängin temaga ja naeran, aga siis kui ta magab, selle asemel, et puhata koos temaga, hakkan jälle oma muremõtteid ketrama. Tahaks nii väga rahu ja õnnetunnet südamesse, et saaks olla vaba pidevast muretsemisest ja lihtsalt nautida tänast päeva, ilma,et peaks muretsema, mis homme saab! Äkki oskate soovitada, mida teha sellises olukorras, kuidas saada lahti pidevast pingetundest ja muretsemisest? Aitäh!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kui lapsukesele rinda ei, siis sobivad ka kerged rahustid lühiaegselt - vajadusel psühhiaatri abil.
Minu harjutus (Palve-harjutus) aitab suuresti ja hakkab kohe mõjuma. Piisav puhkus ja tööde jaotus, et vastutus- ja kohustustekoormat oleks kergem kanda. Ülehoolitsus on vaevaks.
Rõõmutseda olemasoleva üle!
Sellest alustada.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet