Depressioon ja üldistunud ärevushäire 14.12.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere

Tahaks saada hingerahu endaga toimuvast, et kõik algas augusti alguses järsku nii, et hakkas järsku halb pea käis ringi, terves kehas oli halb ja surises imelikult, öö läbi magada ei saanud ja kui hommikul tööle läksin tundsin, et midagi on valest, aga ei saanud aru, mis see on.
Nüüdseks olen käinud psühholoogi juures jutul ka ja tarvitan ad sammuti.
Küsimus on sümptomite kohta, et kas see on ikka depressioon?
Iga päev on selline imelik võõras ja vastik tunne, ma ei tunne ennast üldse endana. Peas lendavad mõtted ühest nurgast teise, täiesti mõtetud mõtted mis kogu aeg vahetuvad. Kord mõtlen üht mõtet, siis jälle teist ja siis juba kolmandat, ise mõtlen siis veel juurde, et mida ma mõtlen kogu aeg see on ju mõtetu.
Ei tunne ennast kuskil täiesti rahulikult, kõik häirib mind, sest maailm ei ole enam endine. Ma tahaks endast KÕIK anda, et see haigus mind rahule jätaks ja ma saaks oma eluga rahulikult edasi minna. Pidevalt mõtlen veel, et äkki ei ole depressioon. Ma ei tea miks, aga pidevalt kahtlustan, et mul on skisofreenia. Kuigi arst ütles, et ei ole.
Diagnoos pandi muidu raske depressioon ja üldistunud ärevushäire. Mis teie arvate minu seisukorrast?
Mõtted käivad ka selle üle, et ma ei saa kunagi täiesti terveks ja see teeb mind väga kurvaks, kuna mul oleks siin elus veel nii palju teha. Aga hetkel ma lihtsalt ei suuda midagi ette võtta, kuna ma ei taha midagi eriti teha.

Lugupidamisega

T.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimene, keskkond ja nendevaheline suhe olgu tasakaalus. Ebakõla nende kolme vahel tekitab sisepingeid. Sisepingete tekkel on oma kindel genees e kulg: hingelised (emotsionaalsed), siis meelelised (psüühilised), järgneb somaatiline e kehaline sümptomaatika ja siis sotsiaalse tasandi sümptomid. Pingete "aurukatla" nõrgemad kohad annavad endast tunda ja seega on sümptomaatika suhteliselt isikupärane. Neist pingetest saab lahti arstirohuga, harjutustega (viis rühma) ja "uute prillidega". vt minu raamatust "Väljavalitu". Alusta ptk.-st Ristkülik diagonaaliga ja "uued prillid".
Minu Palve-Meditatsioon sobib juba täna kasutusele võtta.
Head tegutsemist! Need probleemid on täieliselt kõrvaldatavad.
Jüri O.-M. Ennet