töövägivald ja selle ohver 06.02.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Küsimus ja olukord on selline. Ühe suure ettevõtte kollektiiv (naised enamuses) on üksmeelselt valinud enda hulgast nn. peksupoisi. Tegemist on vaikse ja tagasihoidliku naisega, kes on üsna endassetõmbunud, aga töötajana hea ja vajalik. Üks tema kaastöötajatest, kes ei varjagi oma raevu ja viha tema vastu, on suutnud koguda enda ümber suure rühma kaastöötajaid, kelle päeva eesmärk on teha oma ohvri elu põrguks. Kes sellest osa ei võta, on passiivsed pealtvaatajad, kes vaikivad ja ei sekku. Ohvrit pilgatakse, nimetatakse kõikide kuuldes halvustavalt (idioot on veel kõige leebem väljend), segatakse tööd, meelega "keeratakse käkki" jne. Keegi ei tohi ohvrit kõnetada ja kui tema kedagi tööasjus kõnetab, sekkuvad mitu inimest ja hakkavad teda halvustama. Nad kohe nagu ootaksid mõnuga, et saaks jälle tema kallal norida. Liider on robustne naine, kes topib oma nina kõikide asjadesse, ütleb kõikide kohta halvasti, arvustab teiste tööd, töötajana keskpärane.
Kas selline olukord on normaalne, mõeldes sellele, et tegemist on täiskasvanud inimeste ja laste emadega? Kas sellisest kiusamisest osavõtjad on ikka psüühiliselt terved? Ja kõige tähtsam: kuidas peab käituma ohver? Töökoha vahetamine tal kahjuks kõne alla ei tule. Kuidas peaks ta ennast kaitsma või vähemalt püüdma oma närve säästa?Tundub, et ta on toime tulnud, aga muutub järjest nukramaks ja üksildasemaks. Kuidas selline kiusamine, millel pole ju põhjust, inimesele mõjub? Töökohas ei julge isegi ülemused midagi ette võtta, kartes liidri viha.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Jobude peale ei tasu ärrituda - nad ju haiged, "kergitavad" oma mini-mina teisi sõimeldes. Sellised vajavad kaastunnet ja abi, nende peale ei vihastata.
Kui segab tööd, siis ülemusega seda arutada ja töökorralduses muudatusi teha. Kui Teie ka teda toetate, siis on teid juba kaks. Sellest alustage ka.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet