Haavad 18.08.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Pöördun teie poole murega, et kukkusin eile hilisõhtul väga õnnetult. Nagu pildilt näha on nägu täis haavasid. Samuti on ka jalal haav ja õlal. Näo peal silma juures oli lahtine haav, mis õmmeldi kinni. Teised haavad pole nii hullud. Ning lisaks neile ka pindmine säärevigastus ja põlvekontutsioon. Mul on nüüd aga küsimus kuna pole varem kordagi õmmeldud ja pole selliseid haavasid olnud, siis kui sellele õmmeldud haava peale on pandud plaastrid, siis millal peaksin need välja vahetama? Praegu hetkel veel ei julge, kuna on valulikud. Hetkel paistetust olen juba alla saanud külmakompressi tegemisega. Aga haavad näevad päris hullud välja ja ei tea, kas peaksin muretsema. Natukene eritub ka vedelikkulaadset moodustit. Ning jala ümber on pandud side. Ning ei julge ka seda hetkel puutuda. Ja kas on ehk veel mingeid võimalusi, kuidas kiirendada paranemist. Suur aitäh!

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!

Esimestel päevadel peale traumat tuleks haava piirkonda panna jääkott verevalumi, tursete ja valu vähendamiseks. Külmakahjustuse ohu tõttu ei tohi külma panna otse nahale, vaid läbi plaastri või rätiku. Haava tuleks jahutada järjest 10- 20 minutit ning seejärel teha 40-50 minutit paus ning seejärel korrata protseduuri mitmeid kordi.
Haava piirkond tuleb hoida puhas ja kuiv. Kui plaaster on verine või koevedelikuga koos, tuleb see ära vahetada. Kui haaval ei ole põletikutunnuseid, tuleks haava puhastada haavapuhastusvedelikuga, seejärel haav tupsutada kuivaks. Õmmeldud näohaava võib kodus toas hoida lahtiselt, õues oleks soovitav asetada haavale steriilne plaaster.
Valu puhul võib julgesti tarvitada valuvaigistit, näiteks Ibuprofen 400mg x 3 või Paracetamol 1g x 3.
Näohaavad paranevad üldiselt kiiresti ja tavaliselt eemaldatakse näohaava õmblused juba 7 päeva pärast. Õmblusi saab eemaldada pereõe juures.
Kui haavadele tekivad põletikutunnused (punetus, mädane eritis, valu intensiivistumine, palavik), tuleks pöörduda perearsti poole.
lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst