Haavad 18.08.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Pöördun teie poole murega, et kukkusin eile hilisõhtul väga õnnetult. Nagu pildilt näha on nägu täis haavasid. Samuti on ka jalal haav ja õlal. Näo peal silma juures oli lahtine haav, mis õmmeldi kinni. Teised haavad pole nii hullud. Ning lisaks neile ka pindmine säärevigastus ja põlvekontutsioon. Mul on nüüd aga küsimus kuna pole varem kordagi õmmeldud ja pole selliseid haavasid olnud, siis kui sellele õmmeldud haava peale on pandud plaastrid, siis millal peaksin need välja vahetama? Praegu hetkel veel ei julge, kuna on valulikud. Hetkel paistetust olen juba alla saanud külmakompressi tegemisega. Aga haavad näevad päris hullud välja ja ei tea, kas peaksin muretsema. Natukene eritub ka vedelikkulaadset moodustit. Ning jala ümber on pandud side. Ning ei julge ka seda hetkel puutuda. Ja kas on ehk veel mingeid võimalusi, kuidas kiirendada paranemist. Suur aitäh!

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!

Esimestel päevadel peale traumat tuleks haava piirkonda panna jääkott verevalumi, tursete ja valu vähendamiseks. Külmakahjustuse ohu tõttu ei tohi külma panna otse nahale, vaid läbi plaastri või rätiku. Haava tuleks jahutada järjest 10- 20 minutit ning seejärel teha 40-50 minutit paus ning seejärel korrata protseduuri mitmeid kordi.
Haava piirkond tuleb hoida puhas ja kuiv. Kui plaaster on verine või koevedelikuga koos, tuleb see ära vahetada. Kui haaval ei ole põletikutunnuseid, tuleks haava puhastada haavapuhastusvedelikuga, seejärel haav tupsutada kuivaks. Õmmeldud näohaava võib kodus toas hoida lahtiselt, õues oleks soovitav asetada haavale steriilne plaaster.
Valu puhul võib julgesti tarvitada valuvaigistit, näiteks Ibuprofen 400mg x 3 või Paracetamol 1g x 3.
Näohaavad paranevad üldiselt kiiresti ja tavaliselt eemaldatakse näohaava õmblused juba 7 päeva pärast. Õmblusi saab eemaldada pereõe juures.
Kui haavadele tekivad põletikutunnused (punetus, mädane eritis, valu intensiivistumine, palavik), tuleks pöörduda perearsti poole.
lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Perearst

Kipitus päraku piirkonnas

Mure on selles et tekkinud on päraku piirkonda ebameeldiv sügelemine ja kipitus,vaadates tunduks seal olevat nagu haavad aga päris täpselt aru ei saa,öösel ei häiri,pigem päeval.Mingeid ravimeid võtnud ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Põhjuseid mitu, oletada ei saa. Pöörduge perearsti vastuvõtule.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Pärakus haavad.

Pärakus nähtavad 2 haava mis sügelevad ja vahest veritsevad. kas ma saaks kuskile arstile minna kes vaataks selle üle ja saaks mulle ravi määrata ja kas ma pean seda läbi perearsti just tegema?

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Ilmselt pärakulõhe. Kui paikne ravi ei anna 2-3 kuuga efekti, siis kirurg-proktoloog. Suunab perearst.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Allergiline reaktsioon

Tere
Jalgadele tekkinud kärnas vahest sügelevad haavad/jäljed ei tea, kuidas neid nimetada. Kohad ainult vahepeal sügelevad, ei kipita. Millega võib tegu olla?

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Võimalusi on mitu. Ma ei saa oletada ja midagi huupi pakkuda. Soovitan perearsti külastust.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Kätel nahk külmaga pidevalt katki, lõhed ning haavad nahas

Tere!

Viimasel ajal tekivad mul iga päev külmaga (alla +5 kraadi C) õue minnes käte nahale suured haavad ning lõhed, mis suhteliselt kergesti veritsema hakkavad. Kannan küll talvekindaid, ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Soovitan pöörduda perearsti vastuvõtule ja kõike lähemalt uurida. On mitu eriravi vajavat haigust, mis avalduvad sarnaste vaevustega.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Haavad

Tere

Viimasel ajal kõiksugu väiksed marrastused ja haavad ei taha paraneda. Nahk läheb ümber punaseks ja haav ise hakkab mädanema. Varem ei teinud sellistest pisikriimustustest väljagi. Kas ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere
Tõenäoliselt küll. Oma osa on ka toitumisel, suitsetamisel, stressil, töökeskkonnal. Soovitan perearsti külastust, veresuhkru ja täisveretesti jt esmaseid uuringuid. Siis on võimalik astuda ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: