posturaalse tahhükardia sündroom (POTS) 13.04.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Sain diagnoosi - posturaalse tahhükardia sündroom (Tilt-testiga). Kahjuks on selle kohta vähe infot. Soovin teada, et milline on ravi ning kas on võimalik paraneda

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Esmalt vabandan hilisema vastuse pärast ja tänan hea küsimuse eest.
Posturaalne tahhükardia sündroom mõistena on meie meditsiinitavades veidi võõras. Aga selle asemel on kasutatud mõistet ortostaatiline hüpotensioon. Need on enam-vähem samad asjad. Ehk vererõhulangus ja südametegevuse kiirenemine kui inimene tõuseb kiiresti lamadest istuma või seisma. Vererõhulangusega hakkab süda nobedamalt lööma, seda nimetatakse tahhükardiaks, see tagab peaaju piisava verevarustuse. Kui vererõhulangus on väga järsk, siis võib inimene ka korraks minestada. Tegemist on pigem südame-veresoonkonna talitlushäirega, kui haigusega. Mõned soovitused. Tarvitatavad ravimid- mõne kõrvaltoime võib olla "POTS". hinnatakse kaasnevaid haiguseid, neid on päris palju, mille üheks avalduseks on see häire. Mida teha, see on patsiendi esimene küsimus ? Normaalne söömine ja piisav vedelikutarbimine- 30 ml keha kg kohta, ehk nii 3-4 klaasi päevas puhast joogivett lisaks. Süüa korraga vähem aga sagedamini. Kui muidu manitsevad arstid sööma pigem magedamat, siis tasub proovida veidi soolakamat toitu. Ja abiks võib olla survesukad jalgadele. See hoiab jalgade suuri veene trimmis ja ehk vererõhulangus ja südamepekslus pole nii häiriv. Mõõdukas füüsiline koormus, reipast kõndimisest paremat ei ole. Peale kõndi võtta tempot aeglaselt alla, järsul seismajäämisel võib tekkida "POTS" ja järgneda pots, ehk nõrkemine või kukkumine. Teie perearst saab anda üksikasjalikemaid soovitusi.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi