pehmete kudede põletik 16.10.14 / Perearst

Külastaja küsib:

Juuni algul 2014 hakkasid valutama erinevad lihased, pihta hakkas vasaku käe õlavöötmest. Jaanipäevaks muutusid valud laiaulatuslikumaks liikuds nagu ühest kohast teise. Lõpuks e saanud enam hommikul voodist välja ega suutnud käsi nii palju tõsta, et end riide panna. Kahtlustasin ise puugihaigust ja otsustasinminna proovi tegem. Peale jaanipäeva läksin perearstile,lasin proovi teha ja tegmist oli vana puugihaigusega ,kuid lisaks diagnoosis perearst pehmete kudede põletiku. Kirjutas välja antibiootikumid puugihaiguse raviks ja lisks põletiku vastu prednisolon-richter 5 mg. Võtsin neid hommikuti 4 tabletti. Lisaks pandi aeg reumatoloogile, mille sain augusti lõpuks. Seni võtsin neid tablette, need leevandasid valusid mõne võrra. Kui aga perearst palus hakata annuseid vähendama, olid valud kohe sama intensiivselt tagasi. Lõpuks saabus reumatoloogi vastuvõtu aeg ja lootsin, et nüüd saab mingi tõhusama ravi. Arst aga ütles, et mingit paremat ravi sellele haigusele pole ja käskis neid rohtusid edai võtta. Kuna aga olen ka II tüübi diabeetik siis endokrinoloogile need rohud väga ei meeldinud, kuna tõstavad veresuhkrut, palus sellest perearstiga rääkida. Viimane aga ütles samuti, et muud rohtu selle vastu pole, tuleb neid edasi võtta. Täna võtan neid kord 3 kord 4 tabletti hommikuti, just nii nagu valusid taluda suudan. Kestnud on see tänaseks juba 5 kuud. Minu küsimus, et kas tõesti muud tõhusamat ravi pole või kuhu pöörduda, et sellest rääkida?

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!

Kirjelduse järgi jääb mulje, et Teil võiks tegu olla haigusega, mille nimi on reumaatiline polümüalgia. See on haigus, mille puhul esineb lihasevalu paljudes lihastes ja vereanalüüsis põletikunäitajate tõus. Haiguse põhjus on teadmata, kuid oletatakse, et tegu võib olla immuunsüsteemi talitlushäirega.
Reumaatilise polümüalgia valikravimiks on glükokortikosteroidhormoon (näiteks prednisoloon).Ravi kestvus on keskmiselt 6 kuud kuni 1 aasta, kuid mõningatel juhtudel ka kauem. Glükokortikosteroidid võivad tõepoolest halvendada diabeedi kontrolli.
Antud juhul soovitan Teil paluda oma perearstilt uuesti suunamiskirja reumatoloogile, kes vaatab Teie raviskeemi üle. Tõenäoliselt ei ole võimalik hormoonravi päris ära jätta, kuid võib olla võimalik ravimite kombineerimisega hormooni doosi langetada. Reeglina määrab ja juhib reumaatilise polümüalgia ravi reumatoloog.

lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst
Confido Erameditsiini Keskus