suitsetamisest loobumine 21.10.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Kuna suitsetamine puudutab kogu organismi, ei osanud seda küsimust ühelegi teisele spetsialistile adresseerida.
Milliseid muudatusi võib organismi jaoks kaasa tuua suitsetamisest loobumine? Praegu 47aastane mees, kes on suitsetanud umbes 20 aastat, loobus suitsetamisest u. kuu aega tagasi.
Kas muidu madala vererõhuga inimesel võib see kaasa tuua muutusi vererõhus - kurdab nüüd kohinat peas?
Kuidas võiksid sellele justkui positiivsele sammule reageerida kopsud ja süda?

Ette tänades!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Tervitan teid õige otsuse ja edusammude puhul. Üldjuhul on peale suitsetamisest loobumist 3-5 kuud kõige raskemad, kuna organism on nikotiiniga harjunud ja "nõuab" seda tagasi. Neid sümptome, mis tekivad sellega seoses nimetatakse ka ärajäämanähtudeks: iseloomulik on südametegevushäired, vererõhukõikumised, ärrituvus, unehäired jm. Arvan et ka kohin peas on sellest tingitud. Kõiki neid häireid nimetatakse funktsionaalseteks, so puudub mõni tõsine muutus organites. Sellest perioodist aitab paremini üle saada nikotiinasendusravi ja rahustid-antidepressandid. Ka on hea tulemuse andnud ravim , Zyban ka meil kättesaadav.
Üheks ohuks on kaalukasv. Selle põhjusi on mitu: kuna tubakasuits enam ei kahjusta keele maitsmisnäsakesi on toidul parem maitse, teiseks aga on oht et olukorras kus patsient enne suitsetas siis nüüd pistab ta põske midagi magusat, kommi või shokolaadi. See viib kaalutõusule, mida tuleb aga vältida.
Kopsudega on nii, et sõltub eelnevast suitsetamise tõsidusest: heal juhul peaks hakkama tööle hingamisteid vooderdav rispepiteel, mis toimetab kopsudesse kogunenud nõe tasapisi kurku, kus see välja köhitakse või alla neelatakse. Sel perioodil esineb küllaltki kole rögistamine, mis võib kesta paar kuud, seejärel on kopsud puhtad.
Ja veel. Suitsetaja kes on loobunud halvast harjumusest on risk haigestuda südame-veresoonkona haigustesse 2 aasta pärast võrdne nendega kes pole kunagi suitsetanud. See teadmine olgu innustuseks.
Head tervist soovides Madis Veskimägi