Suitsetamisest loobumine 21.05.12 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Olen suitsetanud umbes 27 aastat, mul on ilmselt tugev sõltuvus ja harjumus. Praeguseks teen päevas peaaegu paki lahjemat, menthooliga suitsu. Olen korduvalt ka maha jätnud (kõige pikemalt üheks aastaks) ja seda päevapealt. Köha mul ei esine, aga röga ja häälemuutus on ühed häirivamad faktorid ja muidugi üleüldiselt tervis. Siit küsimus. Kui olen nii kaua suitsetanud, siis kuidas oleks õigem suitsust loobuda, et ei tekiks sellega seoses muid haigusi või terviseprobleeme? Kas võin jätta päevapealt või pean igapäevaselt vähendama kogust, et organism harjuks nikotiinita? Plaastrid mulle võõrutuseks ei mõju, proovitud. P.S. Kas soolakambri protseduur mõjuks toetavalt samaaegselt, enne või pärast suitsetamisest loobumist?
(...nimelt lähen seosest liigesehädadega taastusravisse, kus on määratud magnetravi põlvedele, ravivõimlemine ja lisana võtsin siis klassikalise massaaži ja soolakambri).
Kuidas oleks õigem toimida?
Tänan.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Suitsetaja nõustamine on keerukas. Esmalt peaksime teadma suitsetaja nikotiinisõltuvusastet. Selleks kasutatakse Fagerströmi testi. Seejärel hinnatakse üldist kehalist tervist ja vaimset toonust. Levinum on kombineritud ravi. Selleks kasutatakse tablettidest bupropiooni või varenikliini, ja nikotiini asendusraviks erinevaid tooteid- näts, erinevad plaastrid. Levinum on ravi bupropiooniga, seda hakatakse võtma esimesed 3 päeva 1 tablett päevas, seejärel 1 tabletti 2 x päevas, paar nädalat, pannakse paika suitsust loobumise kuupäev, vähendatakse suitsetamist. Suitsetamisest loobumise päeval loobutakse suitsetamisest täielikult, alles nüüd alustatakse nikotiinasendusraviga. Nii 3-4 kuud. Kõik tervisele suunatud protseduurid tulevad loobumisel kasuks. Nii ka soolakamber.
Suitsetamisest loobumise nõu annavad perearstid ja vastavad kabinetid. Vajadusel on võimalik kirjutada bupropiooni soodustusega.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi