vere koosseis--vähene hematogliin 02.04.25 / Perearst
Külastaja küsib:
Pearinglus, püsti tõusmise, tugeva füüsilise, psüühilise pingutuse järgi
tugev peasurve tunne, nagu hakkaks "pilt" eest kaduma, nõrkus. Vereanalüüsil on hemoglobiini tase vähenenud, liblede suurus suurenenud. Keha temperatuur pidevalt 35,1-36,2 vahel. Vererõhk 99-125 vahel.
Arst vastas:

dr Madis Veskimägi
Perearst
Tõstamaa Tervisekeskus
Tere!
Kirjelduse järgi on teil mitu sümptomit, mis võivad olla seotud anemia ehk verevaesusega, eriti kuna teie hemoglobiinitase on vähenenud. Samuti võivad teie esitatud kaebused viidata sellele, et keha ei saa piisavalt hapnikku või vereringe ei ole optimaalne. Läheme üle, mis võiks selle taga olla, ja mida võiks kaaluda:
Anemia ja hemoglobiini vähenemine:
Hemoglobiini madal tase võib olla seotud mitmesuguste teguritega, nagu:
Vanaealisus ja toitumine: Vanemas eas võivad esineda toitainete puudused, mis on vajalikud punaste vereliblede tootmiseks. Foolhappe ja B12-vitamiini puudus on sageli vanematel inimestel. Samuti võib olla vajalik raud, kui teie keha ei tooda piisavalt tervet hemoglobiini.
Kroonilised haigused: Aja jooksul võivad kroonilised haigused (nt südame-veresoonkonna haigused või neerufunktsiooni häired) põhjustada madalamat hemoglobiinitaset.
Kõrgenenud vere punaliblede suurus: Liblede suuruse suurenemine võib viidata mõnele toitainepuudusele või probleemidele punaste vereliblede tootmisega.
Kaebused:
Pearinglus ja nõrkus: Need võivad olla tingitud madalast hemoglobiinitaseme ja seetõttu kehvast hapnikuvarustusest ajule ja lihastele.
Peasurve ja "pildi kadumine": Need sümptomid võivad viidata sellele, et verevool ajus ei ole piisav, eriti kui teil on madal vererõhk (99-125).
Kehatemperatuur ja vererõhk: Madal kehatemperatuur (35,1-36,2) võib viidata kehva vereringe ja madala ainevahetuse tasemele, mis omakorda on seotud aneemia ja võimaliku südame-veresoonkonna probleemiga.
Soovitused:
Toitumise täiendamine: Foolhappe, B12-vitamiini ja rauapuuduse välistamiseks võib olla kasulik proovida toidulisandeid või muuta toitumist, lisades rohkem raua- ja vitamiinirikkaid toite (nt punane liha, spinat, kaunviljad, täisteratooted). Arst võib ka määrata täiendavad vereanalüüsid, et kontrollida, kas need vitamiinid on madalad.
Vereanalüüside täiendav hindamine: Hemoglobiinitase ja liblede suurus viitavad vajadusele täiendavateks analüüsideks, et teada saada, kas tegemist on puhtalt toitumispuudusega või on põhjuseks mõni muu tervisemure, näiteks krooniline haigus.
Vererõhu ja südame funktsiooni hindamine: Kuna teie vererõhk on madal (99-125), on oluline arvestada, et madal vererõhk võib samuti põhjustada pearinglust ja nõrkust. Arst võiks kaaluda vererõhu tõstmist, kui see on vajalik.
Ravimite hindamine: Mõned teie ravimid, nagu Ciral ja Memantine, võivad omada kõrvaltoimeid, mis mõjutavad vereringet või ainevahetust. Kui need ravimid on seotud teie kaebustega, võiks kaaluda alternatiive.
Arsti konsultatsioon: Kuna perearst on lapsepuhkusel, võiks kaaluda asendaja poole pöördumist, et arutada vereanalüüside tulemusi ja kaaluda täiendavate uuringute määramist. Arst saab ka hinnata, kas teie vererõhk ja temperatuur on murettekitavad.
Kuna olete juba pikka aega kogenud neid kaebusi, on soovitatav mitte jätta neid tähelepanuta, vaid võtta need arsti juurde, et saada täpsemat nõu ja vajadusel ravi.
Kui on veel küsimusi või vajate täiendavat abi, andke teada. Soovin teile kiiret paranemist ja tugevat tervist!
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi koos Kati Tarkuriga (ChatGPT)
Nõuanded teemal: Perearst
Vereanalüüs
Tere! Lapsel 3 päeva kõrge palavik 39.3 ja rohi toimib umbes 3 v 4 h mil saab palaviku 37.7-38.5 peale. Käisime emos,kus tehti vereproov ja soovitati kodust ravi,kuna kurk punane. Täna käisime uuesti ...

Vastas dr Madis Veskimägi
Tere !
Lapse CRV on normis, kuid vererakkudes kerge häire, monotsüütide vähene tõus. Ausalt öelda, kahtlustan haigust nimega mononukleoos. Enamasti iseparanev haigus, u 1 nädal, vaevuste leevendamine ...
vererõhk
Tere.
Minu ema on 74 aastane ja vererõhk 160/95. Kas ta peab vererõhu alandajaid võtma või ravima kui enesetunne on normaalne ja teeb kerget füüsilist tööd?
Tänan, Ene

Vastas dr Madis Veskimägi
Tere Ene
Arvan, et ei pea. Aga kui esineb rida kaasuvaid südame-veresoonkonnahaiguste riskifaktoreid nagu suitsetamine, vähene liikuvus, suur kehakaal, perekondlik eelsoodumi´us ränkade tüsististe ...
kilpnääre ja südamehaigused
tere! Olen 27 aastane naine ja mul avastati kilpnäärme alatalitlus koos kroonilise põletikuga. Asi on üsna algusjärgus. Arst kirjutas rohtu, mida pean elulõpuni võtma. Küsin nüüd seda, et kas kilpnäärme ...

Vastas dr Madis Veskimägi
Tervist
Kilpnäärme vaegtalitluse tunusteks on sagedamini jahedad jäsemed, külmatunne, kähe hääl, aeglased liigutused ka südamerütmi aeglustumine ja vahel tursed näol ja kätel. Eriti muud vaeva ta ...
Vaata kõiki nõustamisi
Ei saanud vastust? Küsi arstilt:
