Vererõhu ja pulsi kõikumine 30.01.14 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.
Vererõhuga on mul probleeme olnud juba sellest ajast alates kui olin umbes 16-17 aastane. Siis kirjutas perearst mulle kohe ka mingid vererõhku alandavad talbletid. Lasi mul teha mingi tabletikuuri ja siis lõpetada. Vererõhk siis hirmus kõrge ei olnudki, kuskil 140/09 ... Kas ta ei oleks pidanud enne selgitama välja põhjust?
Edaspidi ma vererõhku eriti ei mõõtnud ja ravimeid ei tarvitanud. Kiire pulss aga häiris küll aeg-ajalt. Siis kirjutas perearst mulle pulssi aeglustavad tabletid. Ma ei mäleta mitte ühegi ravimi nime kahjuks.
Sellest ajast praeguseni ca 4 aastat pole ma rohkem ravimeid võtnud.
Nüüdseks olen töötanud aasta aega sellises keskonnas kus on võimalik iga kell oma vererõhku mõõta jne. Ja hakkas see mulle taas muret valmistama. Üldiselt oli kuskil 140/90 - 160/105 vahel. Aeg ajalt ka täiesti normis. Väga tihti ma seda ei mõõtnud.
Töötervishoiu arsti juures määratud tervisekontrollis käijes oli vererõhk 140 taas ja pulss ca 120... ta kirjutas mulle saatekirja kardioloogi juurde. Kardioloog määras mulle 24h EKG holteri ja 24h Vererõhu monitooringu. EKG tulemusi ma ei tea, kuid vererõhu tulemuste faili ma lisasin teile siia küsimusse. Millest võib tuleneda selline vererõhu kõikumine? Midagi väga füüsilist sellel päeval ei teinud ja kohvi ma enne kella 11'st ei joonud. Kell 10 aga vererõhk 223/197 ... mingi kord aga mõlemad, nii süstoolne kui ka diastoolne, alla saja. ja pulss 39... Milline muu tervisehäda võib sellist vererõhu hüppamist põhjustada. Kas säärased tulemused on üldse reaalsed? Ma ei tahaks uskuda, et aparaat katki oli. Pidavat täiesti korralik olema. Kilpnäärme kohta vereproovi võeti minult paar kuud tagasi, see oli korras.
Lisaks tahan ära märkida et olen suhteliselt positiivse ellusuhtumisega inimene, ei esine põhjuseta ärevusi, viha ega masendust.
Isapoolses suguvõsas esineb üpris palju kõrget vererõhku, aga mitte nii noorelt ja nii kõrget hüppavat vererõhku.
Arsti vastuvõtuni on veel paar kuud aega, uudishimu aga on suur ja pisut hirmus ka.
Oleksin kirjutanud südamearstile, aga praegu sinna küsimusi vastu ei võeta.

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
sellised vererõhud ja pulsisagedused tahavad Teie vanuses kindlasti saada põhjalikku uurimist ja mul on hea meel, et nende uuringutega on ka kenasti alustatud ja näiteks kõrvalekalded kilpnäärme töös välja lülitatud (mis võib sageli olla põhjus nii noores eas). Muidugi on võimalik, et Teil on lihtsalt perekondlik eelsoodumus - ja siis on see lihtsalt krooniline haigus, mis vajab igapäevast ravi kogu Teie elu. Aga enne seda tuleb kindlasti järgnevate uuringutega teisesed põhjused välja lülitada. Selline vererõhk nõuab aga kindlasti meditsiini sekkumist.
Ainuüksi olemasolevate uuringutulemuste põhjal ja Teid ennast nägemata ei ole kahjuks võimalik öelda, mis on Teie sellse terviseseisundi põhjuseks.
Lugupidamisega
Le Vallikivi