Helicobakter 02.04.13 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere! Tegin seoses raseduse algusega vereproovid ning kuna kurtsin ka maovalu, tehti ka helicobakteri analüüs. Helicobacter pylori IgG oli 5,57 U/ml. Saan aru, et see on normist umbes viis korda kõrgem? Kas peaksin alustama ka mingit ravi, arvestades et olen algusjärgus rase? Aegajalt on maovalud, kuid praegu mitte midagi hullu.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Vereproovist Helicobacter pylori antikehade määramine pole kuigi täpne, sellega kaasneb pealegi hirmu ja segaduse tekitamine patsiendile. IgG näitab varasemat kokkupuudet selle bakteriga. Et midagi järeldada, peaks tegema nii IgG ja Ig M antikehad mõne aja jooksul. Kuid, nagu märgitud ei ole see meetod praktilises töös tõhus. Üks võimalus on bakteri antigeeni määramine väljaheites. Kui see on positiivne, ja esinevad maovaevused võiks kaaluda kolmikravi. Olemasoleva info põhjal ( rasedus I trimestris) ma ei määraks ravi 3 tugeva rohuga. Pigem dieet, süüa korraga vähem ja sagedamini, ravitoimega oleks ka kummelitee.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi