Helicobakter raseduse ajal 16.03.16 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere, mul avastati poolteist kuud tagasi helicobakter millele järgnes antibiootikumi ravi. Peale ravi lõppu olid kõhuvalud veel suuremad, soovisin et mulle tehtaks gastroskoopia. Arst sellepeale käskis esmalt süüa kuu aega somac 40 ja kui need ei aita, et siis vaatab edasi. Järgmisel päeval peale viimase tableti söömist olid valud tagasi. Pidasin 2 nädalat vahet ja andsin nüüd uued proovid ja selgus, et bakter endiselt sees, mida ise ka kahtlustasin. Aga antud hetkel olen ca 8 ndl rase ja arst ütles et raviga alustada ei saa. Küsisin et mida üldse valu leevenduseks võtta võin, vastati mulle, et panadoli.. see järgi proovitud ja ei aita. Ma tunnengi muret, et mis tagajärjed sel olla võivad kui seda nüüd ei ravi? Interneti avarustes igasuguseid hirmujutte maovähist jms. Poolteist aastat tagasi oli mul samuti helicobakter, mis allus koheselt ravile. Lisaks mainin ära, et asun soomes, eestis ilmselt oleks ammu gastroskoopia ka

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Helicobacter pylori on bakter, kelle kodu on magu, ta saab hakkama happelises keskkonnas. Bakter ise vaevusi ei põhjusta, enamus inimestel elab see maos ilma vaevusi põhjustamata. Bakter suurendab mao ja kaksteistsõrmiku haavandi riski ja haavandi püsimist. Kaduvväike on risk saada kunagi 50-70 a vanuses maovähk.
Tekib küsimus- kuidas on H.pylorit diagnoositud. Veretest ei ole õige- see näitab vaid kokkupuudet. Määrata saab kaudselt kas väljahingatavas õhus või väljaheites. Veelgi õigem on määrata mao limaskestas, proovitükk võetakse gastroskoopial.
Julgen kahelda, et magu ja kaksteistsõrmik ikka nii valutada ei saa. Õige mao-kaksteistsõrmiku haavandi valu leevendub toiduga või maohapet vähendavate ravimitega- omeprazol, esomeprazol, otseselt hapet neutraliseeriv aine, nt söögisooda, almagel, Rennie jt.
8 nädalat rasedust on muidugi tõsine seepärast, et suukaudseid ja maos imenduvaid ravimeid (omeprazol, esomeprazol) ei tohiks tarvitada. Ehk oleks mõistlikum maohapet otseselt neutraliseeriv ravim, nt Almagel. Ja ehk võiks uurida veel kõhuvalu põhjuseid, nt sapiteede haigus, nt kivi ?? Infot annaks ultraheli uuring, uuritaks ka nt kõhuaorti.
Rasedus mõjutab rohkem või vähem naise psüühhikat. Ehk näete lihtsalt asju süngemates värvides kui tegelikult. Võimalik, et tegemist on raseduse alguse hommikuse iiveldusega, mida tajute kõhuvaluna ?? Võks tasapisi häälestuda raseduse lõpupoole vaevusteks, "kui tõesti on nagu paras kõrvits allaneelatud, mis tuleb ka välja saada".
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi