Refluks (helicobakter) 21.12.12 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere. Minul on selline küsimus, et käisin teist korda mööka neelamas ja avastati helicobakter. See haigus on olnud ka varsemalt ja seda koos söögitorupõletikuga. Ka nüüd olid sümptomid samad. Avastati ka palju lima maos. Olen rase (20näd) ja ravi on edasi lükatud, aga arst kirjutas rohtu, mida tohib võtta raseduse ajal :omeprazol ratiopharm 20mg. Aga, kui eelnevalt on arst teadnud mulle rohtu kirjutades, et ma ei saa tablettide ega kapslite neelamisega hakkama (juba aastaid, kuna esimene haiguse kulg algaski, et mulle jäi toit kurku kinni ja oli tekkinud söögitorupõletik A vorm), siis neid kapsleid võib alla neelata vaid tervelt. Kas neid ei tohi mingi hinna eest kapslist välja võtta ja veega alla neelata tervelt, need rohtutükid, mis seal sees? Kuna ma ei küsiks, aga ma ei suuda neelata juba aastaid tablette ja kapsleid ja ka toitu närin väga põhjalikult väikesteks tükkideks. Mida peaksin tegema? Lisan, et elan Soomes ja arstilt nii küsima ei pääse selle kohta. Ja vabandan ka, et ei tea kõiki õigeid nimesid, mis diagnoos oli ; ösörefluks oli vist koos gastriidi ja helicobakteriga. Tänan teid igasuguse vastuse eest ja jään ootama. Sooviksin raviga juba alustada.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Helikobakteri eemaldamiseks rakendatakse kolmikravi- 2 antibiootikumi ( tavaliselt amoksitsilliin ja klaritromütsiin ) ja maohapet alla suruv ravim ( omeprazol või pantoprazol). Kui kuidagi ei õnnestu antibiootikumi kapsli neelamine on lahenduseks antibiootikumi suspensioon, ehk ravimvorm mida kasutatakse väikelaste ravis. Kui neile on annus 1 tl, siis teile u 15-20 ml 2-3 x päevas. Teid vahetult raviv arst leiab parimad lahendused.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi