Laigud kurgus 16.02.12 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere. Juba pikemat aega on kurgus punakad, valged laigud. Vahel teevad ka valu ja on häirivad. Üks asub kurgumandli taga ja kui valutama hakkavad, siis on väga ebameeldiv kui mandel vastu hõõrub. Sellest lööb ka valu kõrva. Olen proovinud kuristada, spreisid ja imemistablette. Valu võtavad need ära aga laigud püsivad endiselt edasi. Millega võib tegu olla? Perearstilt mõistlikku vastust ei saanud, tema meelest see peabki nii olema.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Keelemuutused on sageli mingi muu tõve sümptomiks. Sagedamini võib olla probleemiks erineva põhjusega tekkinud kehvveresus, kas rauapuuduslik või B12 vitamiini ainevahetushäirest. Selle hindamiseks on vajalik täisvere analüüs. Võimalik on naha ja limaskesta haigus, nt lame lihhen.
Põhjusi on veel hästi palju.
Allpool on ülevaatlik konspekt keelemuutustest, ehk on abi.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi
Keele pinna kahjustused

haigus

sümptomid

A. Punane keel

pernitsioosne

tumepunane, hiljem karamelli värvi

aneemia

pinnal striiad ja täpid, keele pind sile, läikiv, esineb paresteesia

sarlakid

vaarik-keel, papillid hästi nähtavad

maksatsirroos

glasuurne, läikiv, sile, punane kuiv keel, helesiniste laikudega “maksakeel”. Glasuursed huuled, suu lim.kest kollane, nägu kahvatupruun

Sjögreni sündroom

sile kuiv läikiv keel, süljenäärmete paistetus, kivid süljenäärmetes

Mediaalne romboidne keel

pinnast veidi kõrgemad või madalamad papillidest vabad alad keele keskmisel kolmandikul. On kahjutu piirdub ainult keelega, muud sümptomid puuduvad

Venoosne verepais

punakasvioletne turse keelel, põhjused: parema südamepoole puudulikkus maksatsirroos või kasvaja (pahaloomuline)

Hüpertensioon

roosast karmiinpunaseni

põhjused: hüpertoonia, südame puudulikkus, vasema südamepoole puudulikkus, südame klapirikked

Allergia

vaarik-keel, tekib lokaalse allergilise reaktsiooni järgselt või šokist

B. Hall, sile keel

vit. A defitsiit

keel sinakas, esileulatuva epiteeliga, huuled sinakad, esineb düsfaagia

radioteraapia

limaskesta piirdunud atroofia, tundlik kuumale, kuiv keel

Lichen planus

ämblikuvõrgu taolised sinakasvalged striiad, leukoplaakiad, haaratud alati ka suu limaskest

Progresseeruv sklerodermia

kuiv keel, liikuvus piiratud, algul keele turse, hiljem atroofia ja rigiidsuse suurenemine, esineb düsfaagia, kõne häired, suu väike

C. Must karvane keel

antibiootikumid

karvane hallikasmust keel, papillid sarvestunud, mustad, esineb ka mükoos

D. Keele fissuurid

keelevoldid keelel

pinnal lõhed, vaod - normaalne seisund

Melkersson-Rosenthali sündroom

kurruline keel; perioodiline huulte, keele, põskede turse, vahelduv n.facialise paralüüs

E. Kaetud keel

Mittespetsiifiline suu lim. kesta infektsioon

valkjas katt - gastriit, enteriit, palavikuga haigus

Suu soor

valged laigud ümber punetav ala. Kultuuris kasvab candida albicans

Sarlakid

keelel määrdunud valged laigud punaste tippudega, kaasneb farüngiidi pilt, kultuuris kasvab ß-hemolüütiline streptokokk

difteeria

hallikas.valged laigud, lõhn imal-magus, katud laatunud, eemaldamisel aluskude kergesti veritsev, üldinfektsiooni nähud

tüüfus

hallikasvalge keel erepunase äärega, esinevad üldsümptomid

ureemia

pruunid laigud, kaasneb neerude puudulikkus

G. Põletav tunne keelel

toksiline stomatiit

keelel põletav tunne, igemed hallikassinised, tekib vismuti plii, elavhõbeda mürgistuse korral

Mao ja sooletrakti haigused

esineb latensi periood, sõltub põhjuse asukohast

Plummer-Vinsoni sündroom e. Patlerson-Brown-Kelly s.

düsfaagia, esineb enamasti naistel

Sjögreni haigus

suu kuivus, sitke kleepuv sülg, papillide atroofia, keel sile läikiv, esineb düsfaagia, kuivus suu, keele, kõri trahhea limaskestadel, süljenäärmete turse.

Megaloplastiline aneemia

põletav tunne keelel, paresteesia, kuivustunne, keel täpiline, punased alad vahelduvad sinakate aladega, siledad alad vahelduvad papillide turse aladega

diabetes mellitus

vahelduv põletav tunne keelel koos kuivustundega, kalduvus suuõõne infektsioonidele ja mükoosile

toidu ja kontaktallergia

algab äkki, tugev turse, punetus, põletav tunne tugevneb kuni valuni, tüüpiline anamnees, allergi olemasolu

Pellagra

hüpasteesia keelel, soolane maitse suus, punetav turse või kaetud keel, hiljem malelaua taoline keel koos fissuuridega, lõpuks atroofia, kalduvus suuõõne infektsioonidele ja sialoröa

Mukovistsidoos

kuiv põletav tunne keelel, sitke sekreet keelel, limas ja süljes on tõusnud kloori ja Na ioonide hulk

Psühhogeenne glossiit

keelel põletustunne ilma orgaaniliste muutusteta. Esineb tavaliselt depressiooni ajal