kas refluks? 24.11.06 / Perearst

Külastaja küsib:

tere,
Olen 30aastane mees. Umbes viimased 3 aastat on olnud probleeme mao ja seedimisega. Kõrvetisi esineb küll suht harva, aga pidevalt ajab õhku üles, eriti pingelisemates olukordades. Krooksud on väga häirvad ja teinekord kestab selline "õhu väljalaskmine" oma tund aega. Samuti füüsilise pingutuse korra, talvel suusatades ja muud trenni tehes. Olen viimasel ajal täheldanud, et ka maosisu satub aeg alalt suhu, seda ei juhtu iga päev, aga siiski.Kurgukaar on pidevalt punane, keelel on valge katt, mis ei taha ka hamabaharjaga eemalduda, samuti ajab köhima, mõnikord esineb ka suukuivust, eriti hommikuti. Teine probleem on seedimisega, viimased paar-kolm aastat on seedimine ka korrast ära olnud, kõht pole küll otseslt lahti, aga pehme ja väljahode on kollaka värvusega, sageli on ka gaasid ja mõnikord tuleb lihtsalt lima. Pärakuümbrus punetab ja aeg-ajalt ka kipitab. Käisin naharstil ja olen tarvitanud igasuguseid salve ja kreeme, mis aga ükski pole korralikult aidanud (Travokort, Pevisone ja nüüd mingi spetsiaalne rektaalkreem, nime kahjuks ei mäleta). Viimasel ajal on nagu hullemaks läinud, võibolla stressist tulenevalt, kuna tööl on pilngeline ja liikumiseks jääb aega vähem. Üks asi veel, nimelt kirjutas arst mulle suguteede põletiku raviks Nolicini, kogu selle kahe nädala jooksul, mil seda ravimit tarvitasin, ei olnud seedimisega probleeme, kõht oli korras, nagu see otsa sai, tulid vanad probleemid tagasi. Lugesin infulehest, et Noliciniga ravitakse ka teatud tüüpi kõhulatisust, mul päris kõhulatisust ei ole, väga harva on olnud. Kuidas te seda kommenteeriksite? Mõtlen selle probleemi peale vist ka liiga palju ja enesetunne on seetõttu mitte just kõige parem. Kas tegemist võiks olla refluksiga või on see hoopis mingi psühhosomaatiline häire või mõlemad koos? Otseselt selle probleemiga pole veel arstile pöördunud, seega pole tehtud ka mingeid uuringuid.

Ette tänades!
H.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Mõistan Teie muret, sest vaevusi on üksjagu.
Jah, valuaisting rinnus millega kaasub kõrvetav tunne kurgus, hapukas maitse ja vedelik suus on omane tõesti kõrvetisele. Selle diagnoosimine põhineb suuresti patsiendi küsitlusele, kahtluse korral tehakse ka gastroskoopia. Seisundi raviks on tänapäeval enam kasutatud prootonpumbainhibiitoreid, nt omeprasooli preparaadid. Vajalik on ka töö ja puhkereziimi kohendamine, regulaarne tervislik toitumine.
Pärakupiirkonna vaevus on keerukas. KAs on tehtud ussimunade proov, sest paljud parasiidid põhjustavad selliseid vaevusi. Kas on tegemist hemorroidiga. Kuidas on veresuhkur. Milline on seksuaalne eelistus ( vabandan, kuid ka see on teinekord probleemist arusaamisel oluline).
Jah, on olemas ka psüühhika vahendusel tekkiv seisund, pruritus ani ehk päraku kihelus. Naistel on sama kandi probleemina tuntud vulva krauroos. Selle tekkes on osa hormonaalsetel häiretel ja ikkagi ka psüühhikal. Sellistel vaevustel aitab lidokaiini sisaldusega geelid, neid on mitmeid, mõned retseptiga. Apteeker oskab anda nõu.
Loodan, et sain anda veidi mõtteid. JA palun, ärge solvuge selle seksuaalse eelistuse pärimisel.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi