kõrvavalu 17.01.17 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere
Lgp. Dr. Veskimägi!

Olen Teile varasemalt kirjutanud ja paluksin natuke nõu ka seekord.
Nimelt olen pikemat aega hädas pidevate röhatistega, kõrvetisi ei ole, aeg ajalt on rinnakuvalu, kuid kui olen nexiumi võtnud kaob rinnakuvalu ära. Muret teeb pigem parema kõrva valu. Kui loen refluksi sümptomeid, siis seal kirjas, et võib põhjustada kõrvavalu. OLen kõrva käinud näitamas perearstile, tema ütles et põletikku pole ja tuleb võtta valuvaigisteid. Kahjuks ei taha väga magu nendega rikkuda. Kuna ka otseselt pole kõrvetisi, mao probleemid piirduvad eelkõige röhatistega, siis ei teagi kas julgen tihti süüa omperasooli ja nexiumi. Diangnoosiks pani gastroenteroloog ösofagiidita tagasivooluhaigus. Uuringuteks tehti gastroskoopia ,mis tuvastas histoloogiliselt minimaalse kroonilise gastriidi. Muid uuringuid mulle ei tehtud. Kuna ma olen kuu lõpus minemas uuesti gastroenteroloogile kas minu puhul oleks abi kontrastaine´uuringust, et saada teada kas tegu on üldse refluksiga? Minu perearst ütles, et refluksi diagnoos pannakse patsiendi kaebuste põhjal, aga kõrvetisi mul ei ole ja toitu ka üles ei tule, küll aga on röhatised. Siiani ei saa aru millest nii äkki reflukshaigus tekkis, kui otseselt kõrvetisi pole ja kõrvavalu puhul ei aita ka omperasool ega nexium. Tihti võtan valuvaigisteid. Minu küsimus Teile kas kõrvavalu võib tulla ka sellest kui maohape liiga madal, s.t et söön happe pidurdajaid ja sellega kaasneb hoopis kõrvavalu. Need rohud peaksid sel juhul aitama, aga mind ei aita. Eeldan kui on mao ülihappest kõrvavalu ,siis peaks ju valutama ka kurk aga mul ei valuta. Kõrv valutab juba nädal aega , valuvaigistitega läheb valu leebemaks aga siis tuleb tagasi. Kuna olen minemas gastroenteroloogile, kas on veel mingit uuringut mida te soovitaksite. Ärveaks teeb kõrvavalu ja perearst põletiku seal ei näe, kas saab teha veel mingisuguseid analüüse. Millegist ju kõrv valutab.

Ette tänades Teid ;)

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan usalduse eest. Kõrvavalu võib olla lähtunud kõrvast endast, nt põletik. Aga ka kõrva kiirguv valu, nt kurgupõletik, kolmiknärvivalu jms. Abiks võiks olla tümpanomeetria, audiomeetria, ja arstlik mõtlemine ning diferentsiaaldiagnoos.
Ja julgen soovitada mitte muretseda kõrvetiste teemal. Vist kirjutasin söögitoru pH meetriast, see peaks olema reflukshaiguse diagnostika võtmeuuring. Küsige seda asjatundlikult gastroenteroloogilt. Siin on selle kohta link https://en.wikipedia.org/wiki/Esophageal_pH_monitoring
Praegu olete segaduses arsti hinnangutest- veidi punane, kergelt atroofiline jne. Ka väljast vaadates ei näe 35 a naine välja nii nagu 15 aastane, nii on ka siseorganitega. Aga need muutused on normaalsed ja nendega polegi midagi peale hakata. Ravida neid ka ei tohiks, sest sellega kaasnevad uued probleemid.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi