Analüüsi vastus 02.06.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Küsin teilt taaskord, sest ei õnnestu niipea enda arsti näha. Käisin hiljuti kolposkoopias, sest pap analüüs oli muutused LSIL. Mainin ära, et olen vaktsineeritud hpv vastu enne suguelu alustamist.
Kolposkoopia vastuseks on:
Kondüloom, lamerakuline intraepiteliaalne lesioon, low grade (LSIL), krooniline aktiivne tservitsiit.

Kuna ma täpselt analüüsi vastusest aru ei saa, siis muret tekitab krooniline aktiivne tservitsiit. Guugeldades saan aru, et tegemist emakakaelapõletikuga. Kas see on midagi tõsist ja vajab kiiret ravi? Kas saaksite mulle lahti seletada analüüsivastused

Planeerime partneriga ka last.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Teil on HPV kandlus, mis on tekitanud emakakaela rakkudes kerged muutused-LSIL. Need muutused võivad ajas ise taanduda. Oluline on regulaarne kontroll ehk järgmise emakakaela testi peaksite tegema aasta pärast. Emakakaela põletik on sageli seotud tupes mikrofloora tasakaalu häiretega. Sobib kasutada kuuridena apteegi käsimüügist piimhappebakteritega tupeküünlaid ( nt Canesbalance, Clogin Elle, Floragyn jms.). Raseduse plaani see ei mõjuta ja midagi ohtlikku seoses rasestumise ega rasedusega ei ole.
Vaktsineerimine HPV suhtes maandab riske, kuid ei ole absoluutne. Arvatavasti saite Cervarixi või Silgardi vaktsiini, mis sisaldavad kaitset eelkõige HPV t.16 ja 18 suhtes. Teiste kõrge riski tüvede suhtes kaitse puudub. Samas on väga oluline t.16 suhtes kaitse, sest see on kõige agressiivsem HPV tüüp, mis põhjustab suurima osa emakakaela vähkidest kogu maailmas.