Rinna biopsia 10.12.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Rinna ultrahelis leiti kergelt lobulaarse hüpoehhegeense kolle - FA- või adenootilien näärmekude 1,1 cm x 0,7 ja teisest rinnast FA.-le sobiv kolle 0,9cm
Suunati mõlema rinna biopsiale diagnoosi täpsustamiseks.
Tekkisid küsimused mida kohe ei osanud küsida:
1. Kas imetamise ajal tohib teha rinnabiopsiat? Tuimestussüstiga ultraheli all.
2. Kui tohib, siis kas imetada tohib kohe peale protseduuri?
3. Kas võib nii valus olla, et ei saa imetada? Kui nibu juures see kolle.
Laps rinnal väga tihti. Tahaks valmis olla.

Teine teema, 4) kas need kasvajad võivad tekida mini-pillidest?
5) mul tihti on ka piimapais ja rinnapõletik imetamise ajal, kas see kasvaja võiks tekkida seoses sellega? Või vastupidi sagedad rinnapõletikud võivad olla kasvajast?
6) kas UH pildil fibroadenoomi või kasvajat võib segamini ajada millegi muuga (tsüst, abtsess jne)? Või see ei sarnane millegiga?

Ette tänades!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Fibroanooomid on sageli esinevad healoomulised kasvajad rinnas, mis võivad tekkida ka imetamise perioodil. Piimapais, rinnapõletik ega minipillide kasutamine ei soodusta fibroadenoomide teket ja ka vastupidi: fibroadenoomid ei soodusta rinnapõletiku ja piimapaisu teket. Ultraheli uuringul pole võimalik 100%liselt öelda, millega tegu, kuid on võimalik väga suure tõenäosusega öelda, kas tegemist on fibroadenoomiga, põletikukoldega või tsüstiga. Biopsia rinnast tehakse lokaalanesteesias ja seda võib teha rinnaga toitmise perioodil. Kas sõltuvalt biopsia asukohast on teatud ajaks piirangud imetamisele, saab öelda arst peale protseduuri.
Heade soovidega,
dr.Katrin Seidelberg