Probleem alakõhuvaluga 25.06.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Minu mureks on pidev valu alakõhus. Valu iseloom on varieeruv - vahepeal tugevam, vahepeal õrnem, enamasti selline n.ö "näriv" (ei oskagi seda kuidagi paremini sõnastada). Vahepeal rohkem vasakul pool, siis paremal, kuid enamasti üle terve alakõhu (vaagnapiirkonnas). Olen teadlik, et valu/ebamugavust tsükli keskel võib olla põhjustatud ovulatsioonist/ovulatsiooni perioodist. Küll aga teeb veidi muret see, et probleem on kestnud aastaid ning on muutunud intensiivsemaks. Mis tähendab, et tihti on kuus vaid paar päeva, mil ma ei tunneks alakõhus ebamugavust/valu. Menstruatsioonid on seevastu küllaltki korrapärased, viimase ca 6 kuu jooksul on enam-vähem sinna 28-31p kanti jäänud. Päevad kestavad keskmisel 3-5p ning esimestel päevadel krambitab ka kõht rohkem, kuid ei midagi väga hullu.

Paar nädalat tagasi esines aga lisaks ka põiepõletikule omaseid sümptome (valulikkus urineerimisel, kusiti piirkonnas ning pakitsustunne alakõhu piirkonnas). Sümptomid möödusid kasutades D-mannoosi, tsinki, c-vitamiini, probiootikume ning looduslikku kassiküüne preparaati. Samuti olid korra vereanalüüsid (uriiniproov, C-reaktiivne valk ning eretrotsüütide settekiirus).

Nüüd aga ilmus järsku vaagnapiirkonda vasakule poole suurenenud lümfisõlm, mida enne seal kindlasti olnud ei ole (st ükski lümfisõlm vaagnapiirkonnas ei ole varasemalt olnud suurenenud). Suurenenud lümfisõlm muutub vahepeal suuremaks (nt pärast tualetis käimist), seejärel jälle väiksemaks ja siis taas suuremaks.

Siit ka küsimus - kas eelmainitud probleemid võivad olla omavahel seotud ning tasuks siiski lähemalt uurida, igaks juhuks? Kas taoline lümfisõlme suurenemine-vähenemine-suurenemine on n.ö tavapärane või viitab millelegi? (Enamasti viitab suurenenud lümfisõlm põletiku/infektsiooni olemasolule, millega immuunsüsteem võitleb, kui olen õigesti aru saanud?)

Lisainfoks:

Antud murega olen käinud günekoloogi vastuvõtul, aasta aega tagasi teostati ka ultraheliuuring, mille käigus midagi kahtlast ei tuvastatud. Vahekorras olnud ei ole, st suguhaigused jmt on kindlasti välistatud.

Millised oleksid teiepoolsed soovitused edasi toimimiseks?

Heade soovidega vastust ootama jäädes

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 24-aastane

Teie kirjast loen:" Nüüd aga ilmus järsku vaagnapiirkonda vasakule poole suurenenud lümfisõlm, mida enne seal kindlasti olnud ei ole (st ükski lümfisõlm vaagnapiirkonnas ei ole varasemalt olnud suurenenud). Suurenenud lümfisõlm muutub vahepeal suuremaks (nt pärast tualetis käimist), seejärel jälle väiksemaks ja siis taas suuremaks."
Reaalsetele kogemustele toetudes tean, et väikevaagna lümfisõmi mitte kuidagi ei saa ise ei tunda ega ka katsuda/palpeerida/, seda saab teostada vaid intravaginaalsel günekoloogilisel läbivaatusel. Võib-olla mõtlete kubeme lümfisõlme? Kui nii, siis esmane uuring on kas oma pereõel või otse SynLab laboris kliinilise vere analüüs koos verevalemiga.
Kuna kirjeldate tualetis käimist, kas punnestamist?, siis on kahtlus ka kubeme songale.
Kui kubemesong on oma perearstil välistatud ja vahekorras olnud ei ole, siis suure tõenäosusega ei ole vajalik enne günekoloogi konsultatsioon. Kui, siis ainult HPV vaktsineerimise suhtes:
http://www.esid.ee/cms/tl_files/failid/failid/HPV%20ohutus%202018.pdf
Papilloomiviiruse (HPV) vaktsiinid on ohutud
HPV vaktsiine teostatakse 3x 6 kuu jooksul, siis oleks ka tagasiside ja nõustamine.
Kui kubemesong on välistatud, siis võite oste ise pöörduda SynLab laboriarsti konsultatsioonile ja ise tasudes saate tellida kõikvõimalikke analüüse välismaks soolte-, ensüümide- jms probleeme.
Parim oleks toimetulek. Enamik noori on terved, tervemad kui kunagi hiljem.

G.Litter M.D.
naistearest.ee, veebiregistratuur.ee 24/7