Parem munasari suurenenud ning kaasnev valu 23.05.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Käisin aprilli lõpus parema alakõhuvaluga günekoloogi juures. Valu on kestnud eelmise aasta sügisest vahelduva eduga (vahepeal on nõrgem, vahepeal tugevam). Arst ultraheliga märkas küll, et parem munasari on teisest tunduvamalt ka suurem, vaatlust segasid ka gaasid (mai keskel sain ka kinnituse laktoositalumatuse osas).
Arat võttis ka mingi proovi, aga millise jään vastuse võlgu. Terviseportaalist ka vastused minu jaoks segased - Algmaterjali mikroskoopiline uuring fikseeritud värvitud preparaadis LEUKOTSÜÜTE 3-4 EPITEELE 5-6 FLOORA KEPILINE GO NEISSE NEG
Arst märkis, et tegemist on munasarjade väärtalitusega.
Arstiga jäi jutt, et ta helistab, kui midagi on. Ühendust ta võtnud ei ole, aga ka valu ei ole järgi andnud. Mul ei ole esinenud ka seda, et see valu oleks tsüklitega vaheldumisi, vasak ei ole kunagi tunda andnud, ainult see parem viimased 8 kuud. Sellega kaasneb alati ka tugevam alaseljavalu ning kohati on ka tuharas ja täitsa all alaseljas ka paremal pool rohkem. Tsükkel muidu on suhtiselt regulaarne, mõned päevad on kõikumist ikka olnud, aga mitte midagi suurt. Päevad on ise üsna vaevarikkad ja esimesel päeval ei ole üldse eluvaimu sees. Kas on veel midagi, mida sel puhul veel vaadata võiks, sest valust tahaks ju ometi lahti saada ja elada vahepeal ilma valuvaigistiteta ka.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Selline valu ei ole normaalne ja soovitan kindlasti uuesti kontrolli kinna. Vajalik oleks korrata ultraheli uuringut, vajadusel teha ca 125 marker, mis küll ei ole väga spetsiifiline analüüs, kuid võib anda informatsiooni endometrioosi suhtes. Kui ultraheli uuring näitab suurenenud munasarja, kuid leid on ebaselge, siis on soovitav täpsustuseks teha kompuuteruuring. Kaebuste järgi võib teil tegemist olla kroonilise hormoonsõltuva haiguse-endometrioosiga. Kui teil lähiajal raseduse plaani ei ole, siis valusid võivad leevendada rasedusvastased tabletid-kombineeritud pillid või minipillid. Samuti võib proovida spetsiaalset endometrioosi tablettravi VIsannettega.