Ülekaal ja tsüklihäire 09.08.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Lugupeetav dr Maie Väli

Tere

Minu mure algas 3 aastat tagasi. Nimelt lasin günekoloogi soovitusel paigaldada endale mirena spiraali. Algas tohutu väsimus ja kaalu lisandus 20+ kilo nelja kuuga. Käisin oma murega günekoloogi juures, kes ütles, et spiraalist see olla ei saa. Lasin selle siiski eemaldada pärast poolt aastat. Pärast mõnda kuud tekkis tsüklihäire. Kuna väsimus jätkus ja kaalu tuli vaikselt pigem juurde, pöördusin perearsti juurde. Tema saatis mind edasi endokrinoloogi juurde, kes kontrolliks mu kilpnääret. See oli korras, vereproovist selgus, et testosteroonitase kõrgem. Endokrinoloog saatis mu tagasi günekoloogi juurde. Günekoloog tegi läbivaatuse ja tema hinnangul mul oli kõik korras, psoci polnud, kuid määras mulle beebipillid, mida ma ei tahtnud võtta. Lugesin, et tsüklihäired võivad ülekaalust olla tingitud. Toitusin normaalselt, olin liikuv. Kahjuks kaal ei langenud. Otsustasin eelmise aasta novembris siiski beebipillid kasutusse võtta (jeanine). Neid sõin kolm kuud ja tsükkel läks paika. Kaal tõusis 8 kilo ja jalad kiskusid krampi pidevalt. Jätsin pooleli (5 kuu karbid kirjutati välja). Menstruatsioon käis kolm kuud veel edasi, täiesti korras oli kõik, tsükkel nagu kellavärk. 20.04.2020 olid mul viimased päevad. Tänase seisuga (09.08.2020) pole päevi ei kuskil. Rasedusteste olen teinud vähemalt 10 tükki. Samuti hcg veretesti. Kõik negatiivsed. 70kg-st kaaluvast neiust on saanud 100kg-ne mammi, kellel on väga raske olla (pikkus 166cm). Märkasin, et naba alt olen muutunud karvaseks, ka "vuntsid" on tumenenud. Suur kõht on ette kasvanud, justkui oleksin 5-6 kuud rase. Olen uurinud internetiavarustest, mis võiks minuga olla. Kõigi sümptomite järgi psoc, insuliiniresistensus. Kiire kaalutõusuga on tekkinud ka venitusarmid. Väsimus on jätkunud, lisandunud depressioon. Samuti tohutud kõrvetised (vältides küpsetisi, saia leiba, muid jahutooteid on tunduvalt parem olla). Olen proovinud fitlapi, orgut, kahjuks tulemusi pole (juu see minu eripära). Olen nii palju targemaks saanud, et beebipillid ei ravi juurpõhjust. Lähen küll 14.08.20 uuesti günekoloogi juurde, kuid kui sealt selgust ei saa, siis mida soovitaksite Teie edasi teha? Mõtlesin ka synlabis mingeid proove võtmas käia, kuid sealne õde ütles, et niimoodi oma peaga on raske ise valida vereproovi. Liiga spetsiifiline eriala. 24.08.20 lähen ka perearsti vastuvõtule, sest tunnen siiski, et midagi on väga valesti. Tunnen, et ma pole enam mina ise. Väga väsinud ja raske on olla ning kõht ja selg valutab. Mida võiksin temalt paluda? ( äkki mingeid vereproove, saatekirja kuskile, kes oskaks mind, kui terviklikku inimest vaadata ja suhtuks minu muresse tõsiselt).
Ilmselt sai väga segane jutt, olen kõikide nõuannete eest tänulik. Juhul, kui ma lahendust sellele murele ei saa, siis on ka järgnev küsimus. Kas Teie, dr. Väli, teete vastuvõtte ja kuidas saaksin Teie juurde aja panna. Varasematel küsimus-vastus voorus tundute väga sümpaatne, pühendunud ja inimeste muresid tõsiselt võttev arst.
Olen ka sellega nõus, et palju saaks ise ära teha, nt mulle sobiva toitumisega, vitamiine võttes jne. Sooviksin, et spetsialist usuks minu muret ja näitaks õige suuna kätte.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere !Oletegi internetiavarustes ise endale diagnoosi leidnud.Paluge perearstilt saatekiri minu vastuvõtule,seega siis endokrinoloog - günekoloogi juurde. Tuleks teha süsivesikute ainevahetuskontroll koos insuliini määramisega. Loomulikult ka suguhormoonide kontroll.
Neid arvestades saame ka vajaliku raviga alustada.
Edu soovides,
Maie Väli