Kolposkoopia tulemused 27.06.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
paluksin Teil lihtsas keeles lahti seletada minu kolposkoopia tulemused. Arst ise ei rääkinud palju ja minu küsimustele vastas väga napisõnaliselt.

TEOSTATUD UURINGUD NKNN1 x 1 kolposkoopia KIRJELDUS Näidustus LSIL juba 4 aastat (alates 2014) Adekvaatne, TZ tüüp 1. Selgepiiriline mattvalge atseetovalge lesioon III ja IV kvadrandis. Patoloogilisi veresooni ei näe. KI 3 ARVAMUS/SOOVITUSED CIN 1-2

Sooviksin ka Teie arvamust minu otsusele enne 30.ndat eluaastat konisatsiooni mitte teha. Lihtsalt isiklikud uskumused ja soovid on sellised, et mitte enne 30.ndat eluaastat.

Parimate soovidega,

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 27-aastane

Kirjast saab lugeda, et :" ...kolposkoopia näidustus LSIL juba 4 aastat (alates 2014)"...
Kas olete vaktsineeritud juba 2006 või hiljemalt 2014 või alustasite lõpuks kiiresti, kiiresti?
Kahjuks on andmeid vähe:
1) kas võeti biopsia ehk proovitükid emaka kaelalt? nende proovide järgi tehakse konisatsiooni otsus, kahjuks vahel ka alla 30 ja vaktsineeritakse 1. süstiga kohe kaks tundi peale konisatsiooni
2) kas on teostatud uuringud HPV kõrge riski emaka kaela vähki põhjustavatele viirustele? millised on vastused?
3) kas on uuritud tupevoolust põletikele ja seda ravitud?
4) positiivsete HPV tüvede puhul on vaja teada täpselt suguelu alustamise aastat, et hinnata vähitekke riski

Vastus on CIN 1-2. Kõik Eestis töötavad naistearstid peavad käituma vastavalt ravijuhisele:
https://www.ens.ee/Ravijuhendid/emakakaela_vhieelsete_muutuste_juhis.pdf
LSIL (ingl low-grade squamous intraepithelial lesion)‒madala astme lamerakuline intraepiteliaalne lesioon
CIN1+ ‒kerge astme düplaasia ja kõik sellest raskemad düsplastilised muutused
CIN2+ ‒mõõduka astme düsplaasia ja kõik sellest raskemad düsplastilised muutused

Vajate lisauuringuid, ravi, kohest vaktsineerimist ja jälgimist. Reeglina võib jälgida kuni 30a, aga siis, kui kõik eelnev on teostatud. PAP testid tuleb korrata 1 kuu peale viimast HPV vaktsiini, eelnevalt ravida kõik põletikud.
Vajate teisest nõustamist, olen puhkusel kuni 22.07, edaspidi võiksite tulla vastuvõtule.

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid