ebanormaalne veritsus 29.05.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Tarvitan Lindinette20 pille juba 10 aastat ja varasemalt pole tsüklivälist veritsust esinenud. 2018 jaanuari kuus ja veebruari kuus on olnud peale pillivaba perioodi esimesel tableti päeval vähene veritsus. Kuna veebruaris peale päevi läks ka voolus tugevamaks - oli valge, veidi paksem kui tavaliselt, halba lõhna ja sügelust ei olnud, siis pöördusin igaks juhuks arsti poole. Ise oskasin ainult ingveriteed juua, kuna see ka antibakteriaalne ja voolus läks juba päris normaalseks selleks ajaks kui arsti juures käisin. Tehti HPV ja PAP test. HPV tuli tagasi negatiivne ja PAP test oli ka korras. Tulemustelehelt lugesin ainult, et - shift in flora suggestive bacterial vaginosis. Arsti juurde mind tagasi ei kutsutud ja mingit ravimeid ei määratud. Voolus oli korras. Märtsis ja aprillis mul sarnast veritsust peale pillivaba perioodi ei olnud. Nüüd Mai kuus peale pillivaba 7 päeva esimene pilliga päev oli kõik korras ja nüüd teine ja kolmas päev on mõlemil hommiku poole väikene veritsus olnud. Ei tea kas see jätkub ka edasi. Enne päevi lõi korra vooluse paksemaks, aga jõin ingveriteed ja sõin rohkem jogurteid, et mikrofloorat parandada. Lõhna ega sügelust ei olnud. Muul ajal ebanormaalset veritsut ei ole. Katsudes valu kõhus ei ole.
Kas mul oli bakteriaalne vaginoos, mis jäi korralikult välja ravimata? Kas see võib põhjustada ka veritsut? Kas veritsus võib lihtsalt olla mingisugune hormonaalne häire, mis pillidega kaasas käib? Kas tegu võib olla mingisuguse teise põletikuga? Tugevamaid pille ei tahaks küll tarvitama hakata, plaanis on 4 kuu pärast Eestisse tagasi tulles lõpetada nende tarvitamine, lasta organismil puhata ja esimene laps saada. Elan välismaal ja kavatsen uuesti arsti poole pöörduda, aga palun ka teie arvamust, mis võib viga olla ja mida paluda arstil kontrollida, et probleemile õige lahendus leida.
Lisaks aastal 2015 avastati mul väga hilja CIN III ja tehti konisatsioon. Peale seda tehti iga poole aasta tagant HPV ja PAP teste ja siiani on kõik ilusti korras olnud. Mees on mul ka juba 10 aastat see üks ja ainus.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 30-aastane

Anamneesis on emaka kaela konisatsioon, diagnoos N88.8-, kirjutage üles kuu ja aasta, millal see toimus. Kas vaktsineerisite end koheselt peale konisatsiooni HPV kõrgete emaka kaela vähki põhjustavate viiruste vastu? Kui ei, siis tuleks seda kohe teha.
Tarvitate antibeebipille juba 10 aastat, see on väga pikk aeg. Rinnavähiarstide kogemuste põhjal tõstab sünnitamata naistel hormonaalse kombineeritud kontratseptsiooni kasutamine üle 10 aasta rinnavähi riski. Miks te nii kaua hoidute ja maadlete kõrvaltoimetega? Kunagi ei saa kindel olla, et soovitud rasedus üldse kunagi saabub, teame pikaaegsetest kogemustest.
Kui HPV on negatiivne ja PAP NILM ehk korras, siis kaksiktest on kehtiv 5 aastat.
Bakteriaalse vaginoosi põhjusi on palju, vahel aitavad käsimüügi ravimid, vahel on vajalikud retseptiravimid. Kindlasti tuleks välistada STLI ehk ing k STD, põletike uuringud enne rasestumist on soovitavad.
Soovitused:
1) kirjutage üles antibeebipillide tarvitamise alguse kuu ja aasta ning konisatsiooni kuu ja aasta
2) vajalikud uuringud vähemalt urogenitaalsele klamüdioosile ja Mycoplasma Genitaliumile
3) Eestis on käsimüügis uuemad tupekuulikesed Ecocillin ja suukaudsed tabletid Ecocillin, lisainfo ecocillin.ee
4) kaaluge antibeebipillide lõpetamist, saate mõned kuud hoiduda kondoomidega, Pharmatex sarja toodetega, uus on viljakusmonitor.ee
5) kuni rasedust veel ei ole, siis vaktsineerige end, vaktsiinid tõstavad immuunsust, vastupanuvõimet

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid