Alakõhuvalud ning alaseljavalud 22.11.17 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Uuh, ma nüüd ei teagi kust alustada. Kuna ma olen igalepoole oma murega pöördunud, siis ma ei tea enam inimest, kes mind selles valdkonnas kuulaks!
Algas see kõik tegelikult eelmisel suvel. Läksin suurte alakõhuvaludega emosse. Seal tehti mulle erinevad uuringud ja uriini proovis selgus, et on põiepõletik. Sain peale antibiootikumid ning mingiks ajaks see valu kadus. Kuna see tuli siiski tagasi, läksin perearstile. Perearst muidugi väitis, et ei saanud olla see põiepõletik, sest sellega alakõhu valu ei kaasne. Saatis mind naistearstile, sest nende arvates see kindlasti midagi muud olla ei saa ning seal tehti ka kõik proovid ning ei midagi, kõik oli korras. Tundsin, et olen oma murega täiesti üksi ning ei oskanud kuhugi pöörduda. Mingi aja möödudest tundsin, et valud on iseenesest kadunud. Ma olin üli õnnelik. Sain rahu nii kuskil pool aastat või natuke rohkem. Taas hakkas see õudus pihta ja just täpselt samade sümptomitega.
Alakõhu valu(pigem tuim, näriv) mis lööb ka juba alaselga. Alla naba alakõhu valu üle kogu alakõhu, mitte et ainult vasakul või paremal
Alakõhu valu just liikudes, füüsiliselt midagi tehes(nagu miski piinaks ja ei lase liikuda), istudes päris hea. Iiveldus õrnalt.
Kõige hullem on see, et see segab mu elu juba, see valu pole selline valu mida ma kannataks, nagu menustr. pigem selline põrgu valu.
See on mul nüüd juba suve lõpust, aga nagu ma mainisin, üks päev on üli hea ja teised päevad välja kannatamatu. Oleks tahtnud pereastile joosta, aga to oleks mind nagunii suunanud jälle günekoloogi juurde. Läksin panin aja ning läksin ise naistearstile. Sel korral tehti mulle ka kõik vajalikud testid mis olid korras, ainus mis oli, et vaba vedelik oli munasarjas(kui ma sain õieti aru)
Naistearst määras beebipillid. Nendest ma seni abi pole saanud, sest need valud ei lähe ära.(Kõige hullem on see, et see tekitab juba stressi)
Ühel päeval tundsin jälle, et valud lähevad nii hulluks, et valuvaigisti ei aitanud, läksin jälle emosse. Sellel korral tehti samuti proovid, samuti anti seal teada, et vabavedelikku enam ei ole) ja nüüd oli hoopis kuseteede infaktsioon, uriinis põletik sees) sain antibiotsid, aga seekord teised. Võtsin need ära ning Nädal aega oli rahu kui oli jälle tagasi. Emos öeldi, kui kaebused jätkuvad, siis lasta perearstil teha uriinikülv ning uus uriin. Eile käisin ning oli korras kõik, aga et oodata neljapäevani külv ka ära. Arstilt küsides, et mis edasi, kui külv korras? Siis ütles ta, et siis on naistepoole pealt, aga ei ole juu!!! Proovid korras ja nagu aru sain oli vedelik ka kadunud.
Tegelikult olen ma viimasel ajal tundnud ka, et voolus on kuidagi suureks läinud ning natuke ka lõhnab vastikult.
Alguses alaselga tunda ei andnud, aga nüüd väga:(
Palun öelge teie, mida ma tegema peaksin või mis see on, mis tuleb ja läheb?
Kuhu ma pöördun, olen oma murega täiesti üksi :(

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmestest selgub, et olete 22-aastane

Alakõhuvalu ja väikevaagna valu(sündroom) ing k CPPS Chronic Pelvic Pain Syndrom ja põhjuste leidmine on tõesti aeganõudev vahel ja problemaatiline, kuid lahendused on olemas.
Iga alakõhuvaluga peavad olema välistatud rasedus ja STLI sugulisel teel levivad infektsioonid. Kui on uus partner ja kaitsmata vaekord, siis tuleb teha uuring STLI paneelile. Ise saate hommikusest uriinist alati teha rasedustesti. Oluline on günekoloogiline ultraheliuuring, apteegi valuvaigistite tarvitamine.
Kui alakõhuvalu põhjus ei selgu poole aasta jooksul ja kaebused püsivad, siis tuleb patsiendile pakkuda plaanilist diagnostilist laparoskoopilist uuringut narkoosis. Ilma selleta ei ole võimalik diagnoosida endometrioosi, väikevaagna liiteid, anatoomilist eripära jms.
Saatke minu töömeilile glitter@naistearst.ee oma isikukood ja telefon ning päevad ja ajad, millal saakite tulla Piritale, leian aja. Lahendus on võimalik leida, EMOsse pöörduma ei peaks, me töötame igal tööpäeval, EMO ei tee eriuuringuid, vaid välistab patoloogia, mis nõuab kohest operatsiooni või haiglaravi.
Apteegi käsimüügi valuvaigisteid tarvitage vastavalt patsiendi infole õiges doosis ja vajadusel pidevalt, et parandada oma elukvaliteeti.

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid