Madal AMH, kõrge FSH 09.12.15 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, kirjutasin teile pika kirja 5.12. "Endometrioosi ja adenomüoosi kahtlus".

Olen 28 aastane, rasedusi pole olnud. Last oleme proovinud saada juba üle 16 kuu. Mul on endometroosi kahtlus munasarjades. Lisaks võimalik adenomüoos.

Paar päeva tagasi sain teada oma tsükli kolmanda päeva vereanalüüside tulemused.

AMH 0.9
FSH 16.9

Lisaks ultrahelist oli näha vaid 4 antraalfolliikulit ning kaks 10 mm folliikulit (9. üheksas tsükli päev). Homme on uus ultraheli, et näha kas on tekkinud juhtiv folliikul.

18. september mõõdeti tsükli eelviimasel päeval FSH 7.2 (ehk siis 4 päeva varem, kui praegu). Seega kolm kuud hiljem on FSH näit üle kahe korra kõrgem. Kas tõesti on nii, et neli päeva varem on erinevus nii suur või on FSH järsku tõusnud.

Olen väga mures, sest olen alles 28 aastane ning AMH näitaja on madal ning FSH kõrge.

Oleme elukaaslasega jõudnud järeldusele, et koos pole me enam õnnelikud ning parem oleks erinevaid teid pidi minna.

Mina aga kardan, et see tähendab, et minu lapse-lootustel on kriips peal.

Kas endometrioos munasarjades võiks seletada, miks munasarjade funktsioon nii kehv on? Kas laporaskoopia oleks endiselt sellises olukorras näidustatud?

Nende näitajate põhjal, kui suur on tõenäosus, et paari aasta pärast ma üldse enam lapsi olen võimeline saama?

Ette tänades

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete kõigest 28-aastane

Kuigi tegemist on täpsustamata viljatu paarisuhtega või viljatusega muudel põhjustel, siis nii noorelt on kõik võimalused edasisteks uuringuteks põhjendatud.
Plaaniline diagnostiline laparoskoopia on näidustatud ja kliinilise täpsustatud diagnoosi seisukohalt ülioluline.
On selge, et viljatu paarisuhe põhjustab stressi, kuid, ma ei soovita oma näitajatesse nii tõsiselt suhtuda, see on ikka eriarstide kohustus.
Soovin ilusat jõuluootust, rahu, puhkust ning uuel aastal alustage uue energiaga.
Soovitan tulla vastuvõtule, saatke oma isikukood glitter@naistearst.ee

Galina Litter naistearst.ee
Pirita Naistearstid