FSH näit 23.04.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

tere
olen 42 aastane naine ja päevad on siiani olnud regulaarsed nii keskm.27 päeva. Pärast hormoonspiraali eemaldamist ni 1,5 aastat tagasi on päevad muutunud lühemaks ja kestavad 2-3 päeva, on vähese vereeritusega. RVV-na kasutusel kondoom. Kuna minu ema sõnul oli tal suhteliselt varakult menopaus (vanust ta küll ei mäleta), siis tekkis ka mul küsimus, et järsku on ka minul tekkimas menopaus seoses muutustega päevade pikkuses ja verevähesuses. Käisin naistearstil 01.02.18 ja tema lasi teha FSH analüüsi. Analüüs (tehtud tsükli lõpus) näitas, et FSH on 4,7 ja arsti sõnul menopausi ohtu nii pea ei ole. See kuu on mul päevad hilinenud s.t siiani pole hakanud (u. 3 päeva hetkel ). Rase ei ole, tegin testi. Küsimus nüüd ongi, et kui FSH näit on 4.7, siis kas võib oletada, et 3 kuud hiljem ka ei saa mul menopaus olla ja on pigem tsüsklihäire? Saan aru, et FSH näit oleks menopausi eelses tsüklis stabiilselt kõrge, aga kui kaua see tsükkel kestab, s.t kas selle näidu põhjal võin ma eeldada, et enne paari aastat mul menopausi ei tohiks tekkida?

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Menopausi teil küll ei ole veel, kuna FSH madal ehk normis. . Menopausi saab diagnoosida kui FSH väärtus 20 ja üle selle. Teie vanust arvestades võiks olla premenopausi periood, sel perioodul võib ka tsükkel muutuda ebaregulaarseks,. alla nädala kõikumine ei tähenda midagi. Kui tsükkel muutub harvemaks ja verehulk väheneb või hoopis võib ka suureneda, siis võiks arvata et saabumas menopaus 3-5 aasta pärast,. see kõik on hästi individuaalne. FSH määramine antud hetkel ei ole informatiivne, kuna tsükkel teil siiski regulaarne, sel juhul FSH ongi normis. Kui hakkab lähenema menopaus,, siis tsükkel muutub ebaregulaarseks ja FSH võib kõikuda. Verehulk on hästi individuaalne ja võib ka elujooksul väheneda. Väike viide siiski on,et menopaus võib teil saabuda alla 50 aasta, millal täpselt, seda raske öelda. DRKadastik