Konisatsioon ja vaktsineerimine 10.05.11 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Mul olid emakakaela rakumuudatused, põhjustajaks hpv 16 ja eelmisel kuul tehti konisatsioon. Nüüd küsib mult arst, millal tulen hpv vastu vaktsineerima. Tegemist on tähtsa otsusega ja minu arst ei ole mind selles põhjalikult nõustanud. Seetõttu on mul mõned küsimused, milles mind loodetavasti aidata saaksite.
1. Sooviksin lähiajal rasestuda, kuidas võib vaktsineerimine mõjutada rasedust ja hiljem loodet?
2. Kui tihti esinevad negatiivsed kõrvaltoimed, USA materjale uurides tuuakse välja äkksurma, klompe, südameseiskumist jpm.?
3. Kuidas suhtuda vaktsiini, mida on allla 10 aasta testitud ja pikaajalised kõrvaltoimed veel uurimata?
4. Kas võiks aidata ka immuunsuse üldine tugevdamine, et tulevikus hpv-st võitu saada, kui see peaks tagasi tulema? Või näitab minu nakatumine ja rakumuudatused seda, et organism ei saa sellega ise hakkama?

Konisatsioonieelne ja -järgne aeg oli väga stressirohke ja ei sooviks sama asja uuesti läbi teha. Samas uurides hpv vaktsineerimise alast kirjandust tekib vägisi kahtlus selle ohutuses.

Ette tänades.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
HPV 16 on kõige sagedasem emakakaela vähi põhjustaja. 70% kõikidest emakakaela vähkidest on põhjustatud HPV 16 poolt. Peale emakakaela konisatsiooni võib aastate pärast probleem korduda, kuna HPV puhul on tegemist viirusega, mis ei anna loomulikku immuunsust. Teisisõnu on alati risk uuesti nakatuda HPV kõrge riski viirusega ja probleem võib korduda. Immuunsüsteemi tugevdamine aitab küll olemasoleva viirusega võidelda ja organismil sellest vabaneda, aga ei anna kaitset uue nakatumise eest. Vaktsiin on ainuke võimalus kaitsa end edaspidi HPV-ga nakatumise eesst. HPV vaktsiin on ohutu, seda tehakse üle maailma, paljudes arenenud riikides on ta riiklikus vaktsineerimise programmis ja tüdrukud 12-13 aasta vanuses vaksineeritakse koolides.
Vaktsiini kõrvalmõjusi pole põhjust karta, sest uuringud on näidanud, et sagedaseim kõrvalmõju on süstekoha punetus ja sedagi esineb üliharva. Soovitan väga HPV vaktsineerimist, kuna sellel on kinnitatud kõrge efektiivsus ja see on tõesti ainus võimalus kaitsta end emakakaela vähi eest.
Parimate soovidega,
dr.Katrin Seemen