Tere 10.05.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Võeti mõni nädal tüki proov. Sain sellise vastuse.
Kas vajab kirurgilist sekkumist ?

Uuritavana emakakaela limaskesta bioptaat: histoloogiliselt transitsioontsoonist materjal, mis kaetud mitmekihilise lameepiteeli kuni silinderepiteeliga. Lameepiteelis fokaalselt mõõduka-raske düsplaasia leid. Fibrovaskulaarses stroomas mõõdukas segarakuline põletikuline infiltrtasioon. Tservikaalset tüüpi näärmed kohati väljendunud raske düsplaasiaga. Kokkuvõte: mõõdukas krooniine aktiivne tservistiit, pindmises lameepiteelis HSIL leid (CIN III); kohati näärmetes väljendunud raske düsplaasia.

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 31-aastane

Võetud on biopsia ehk proovitükk emaka kaelalt ja teostatud on patoloogilis-histoloogiline uuring. Tegemist on kõrge astme emaka kaela patoloogiaga, kindlasti on seda selgitatud. Eestis praktiseerivad naistearstid tegutsevad vastavalt ravijuhendile: https://www.ens.ee/ravijuhendid/gynekoloogia
file:///C:/Users/Galina/Downloads/Emakakaela%20juhis%20versioon%204%20korrigeeritud%20variant%20KA%2017.02%20(28).pdf
„Emakakaela vähieelsete muutuste diagnoosimine, jälgimine ja ravi”
HSIL (ingl high-grade squamous intraepithelial lesion) – kõrge astme lamerakuline intraepiteliaalne
lesioon
CIN3+ raske astme düsplaasia ja kõik sellest raskemad düsplastilised muutused.
Kui kolposkoopial võetud biopsias või emakakaelakanali abrasioonimaterjalis leitakse CIN3, tuleb
teostada emakakaela konisatsioon.

Täna veel emaka kaela vähki ei ole, vajalik konisatsioon narkoosis selle ennetamiseks ja siis kohene vaktsineerimine HPV vastu, et sama probleem ei korduks:
http://www.esid.ee/cms/tl_files/failid/failid/HPV%20ohutus%202018.pdf
Papilloomiviiruse (HPV) vaktsiinid on ohutud
Emaka kaela vähk on vaktsiinvälditav haigus.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7