Probleemid lapse saamisel 14.01.08 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Mul on 2 aasta jooksul olnud 3 raseduse katkemist (1,5 - 2 kuud). Arst eeldas müoomide vastutoimet. Nüüdseks müoomid eemaldatud (6 tk ja 5 neist välised ning üks väliskihis, seespidist mitte, opereerinud arsti arvates poleks need tohtinud raseduse peetumisel takistuseks olla ). Lisaks olen oma arstist aru saanud, et emaka sisepinnal on ka väikesi muudatusi.
Soovime uuesti proovida. Naistearst soovitas esialgu loomulikul teel rasestuda ning kui see ei õnnestu, siis vaataks edasi nt IVF meetodit. Esimese versiooni kasuks räägib see, et ma olen ju rasedaks jäänud, ainult et miskipärast ei vea kriitilisest perioodist läbi. Kuna aga minu vanus on 40+ ning aeg teeb siinkohal oma tööd, siis ehkupeale proovimisteks erilist aega nagu pole, sest iga ebaõnnestumine ja sellest taastumine võtab ju ka oma aja.

* Millised oleks teiepoolsed soovitused edaspidiseks?
* Kas IVF meetodi kasutamine kohe poleks eesmärgipärasem?
* Milliseid toetavaid ravikuure oleks võimalik kasutada nt loote pesastumisel vms?
* Kui suur peaks olema lahtise lõikusega müoomioperatsiooni ja uue rasestumise soovituslik vahe?
* Kas on veel mingeid täpsemaid uuringuid vms..., mis aitaks olukorda selgust tuua?

Lisan siinkohal ka meespoole testide tulemused.

sperma maht 6,5 ml
mikrofloora rohke
spermatosoide 132milj/ml
koguarv 858milj
ümarrakke 3,6milj/ml
liikuvus A 2% ja B 39%
Ckohapeal 25% Dliikumatu 34%
Mar test IgG 0%
abstinents 5p
morfo. normaalseid 5%
pea defekt 57%
keskosa 67%
sabadef. 18%
arenguvead 2%
Tsütoloogiline analüüs, teised tuumaga rakud 50%
neutrofiilid 38%, 1,36 milj/ml
monotsüüdid 4%
tuumata rakud 8%
IL-6 - 61,8 pg/ml
Eosiintest - 35%
Ravi neutrofiilide osas tehtud.

Tänud vastajale.

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Müoom takistab harva rasestumist,saan aru ,et Teil on mõned väikesed sõlmekesed veel alles.Operatsioonijärgselt piisab kuuest kuust paranemisperioodist.Siis võiks proovida rasestuda.Arvestades Teie vanust ja abikaasa sperma mitte kõige paremat kvaliteeti,oleks kiiruse mõttes vast tõesti kõige mõttekam IVF teha.Mina soovitaks siiski m.tsükli teises faasis kontrollida naissuguhormoonide sisaldus,teha ovulatsioonitestid ja kui spontaanne ovulatsioon esineb,siis võiks tõesti paar kuud proovida ise rasestuda.Kui on teada,millisid hormoone on vähevõitu,saaks ka pisut hormoonidega raseduse säilitamisel kaasa aidata.Edu soovides,Maie Väli