Lapse saamine ja mehe bioloogiline ravi 06.11.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Soovime saada teist last, kuid elukaaslane saab biloogilist ravi Vedolizumab põletikulise soolehaiguse raviks. Ravikuurid esialgu 2 nädala tagant, seejärel 1 kuu ja lõpuks 2 kuu intervalliga. Naised ei tohi selle ravimiga rasestuda ei ravi ajal ega ka päris pikalt peale ravi lõpetamist. Eriarst küll kinntas, et meestele see ravi laste saamisel vastunäidustatud ei ole, kuid ma tahaksin enda rahustuseks ja kindluse mõttes teada, et miks see nii on? Kuidas on mehed selles suhtes paremas olukorras kui naised? Kas oleks targem jätta rasestumise proovimine sellele ajavahemikule, kus on näiteks 2 kuu intervalliga ravi või ei ole sel tõesti mingit vahet? Mina olen terve ja sportlik, ei suitseta ja alkoholiga ei liialda. Esimene rasedus oli ilma igasuguste komplikatsioonideta.

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Meestel toimub spermatogenees pidevalt ja erinevalt naistest, ei sünni nad kogu reserviga. Eraldi teaduspõhiseid uuringuid meestel seoses viljakuse ja toimele sperma kvaliteedile ei ole selle raviga tehtud. Kuid suure tõenäosusega ei ole antud ravimi kasutamine vastunäidustuseks raseduse planeerimisel.