hpv 16 ja sünnitamine 08.12.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
2000.a avastati mul hpv 16 ja 2002.a. tehti konisatsioon. Pärast seda olen 2x aastas korralikult kontrollis käinud ja väidetavalt on kõik proovid siiani korras. Väikesed muutused on endiselt rakkudes, kuid ei midagi hullu. Päris kadunud viirus siiski pole. Praegu ootan oma teist last (esimene laps sündis erakorralise keisriga) ja peas on tiirlemas palju küsimusi.
1. Kas sellise kõrge riskiga viirustüübi korral on ikka ohutu ise sünnitada? Saab ju emakakael päris kõvasti traumeerida sünnituse käigus. Äkki see trauma paneb vähirakud vohama?
2. Kui see viirus on nii kergesti nakkav nagu sellest räägitakse, siis kuidas julgetakse arstide poolt väita, et laps (eriti kui tegu on tüdrukuga) seda nakkust ema sünnitusteedest kaasa ei saa?
Ärevust on tekitanud ka mitmelt poolt loetud info, et u 15% hpv-viirusega naistel proovid vähki ei näita, kuigi tegelikult on juba vähk tekkinud. Miks see nii on? Kas proove võetakse kuidagi valesti?
Oleksin väga tänulik, kui leiaksite aega mu küsimustele põhjalikumalt vastata, sest mure selle haiguse ja oma lapse tervise pärast on suur.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
HPV 16 on kõrge riski viirus ja muutuste tõttu emakakaelas on Teile ravi tehtud. Konisatsiooni järgselt on tõenäosus viiruse taasesinemiseks 20%. Kuna analüüsid on olnud korras, siis on väga suure tõenäosusega viirus siiski elimineeritud ja tema poolt kahjustatud emakakaela osa eemaldatud.
Soovitav on lisaks PAP testile teha ka HPV test, et saada kinnitust sellest, kas viirus on suguteedes veel olemas või mitte.
Nii peale konisatsiooni kui ka HPV-st põhjustatud emakakaela rakkude muutuste korral raseduse ajal on lubatud sünnitada ise. Emakakaela vähi ja in situ vähi korral lõpetatakse rasedus keisrilõike teel.
HPV 16 on kõrge riskiga suguteede viirus, mis levib sugulisel teel. Oma sündivat last Te viirusega ei nakata.
Kuna nüüd on Eestis olemas HPV vaktsiin ja on võimalus end vaktsineerida nelja HPV tüübi vastu: 6, 11, 16, 18, siis soovian seda teha peale sünnitust.
Mis puutub analüüsidesse, siis nende õigsus pole tõesti 100%. Samas on regulaarsel günekoloogi juures käimisel ja iga-aastase PAP analüüsi tegemisel kindel, et emakakaela vähieelsd muutused avastatakse.