hpv 16 ja sünnitamine 08.12.06 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
2000.a avastati mul hpv 16 ja 2002.a. tehti konisatsioon. Pärast seda olen 2x aastas korralikult kontrollis käinud ja väidetavalt on kõik proovid siiani korras. Väikesed muutused on endiselt rakkudes, kuid ei midagi hullu. Päris kadunud viirus siiski pole. Praegu ootan oma teist last (esimene laps sündis erakorralise keisriga) ja peas on tiirlemas palju küsimusi.
1. Kas sellise kõrge riskiga viirustüübi korral on ikka ohutu ise sünnitada? Saab ju emakakael päris kõvasti traumeerida sünnituse käigus. Äkki see trauma paneb vähirakud vohama?
2. Kui see viirus on nii kergesti nakkav nagu sellest räägitakse, siis kuidas julgetakse arstide poolt väita, et laps (eriti kui tegu on tüdrukuga) seda nakkust ema sünnitusteedest kaasa ei saa?
Ärevust on tekitanud ka mitmelt poolt loetud info, et u 15% hpv-viirusega naistel proovid vähki ei näita, kuigi tegelikult on juba vähk tekkinud. Miks see nii on? Kas proove võetakse kuidagi valesti?
Oleksin väga tänulik, kui leiaksite aega mu küsimustele põhjalikumalt vastata, sest mure selle haiguse ja oma lapse tervise pärast on suur.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
HPV 16 on kõrge riski viirus ja muutuste tõttu emakakaelas on Teile ravi tehtud. Konisatsiooni järgselt on tõenäosus viiruse taasesinemiseks 20%. Kuna analüüsid on olnud korras, siis on väga suure tõenäosusega viirus siiski elimineeritud ja tema poolt kahjustatud emakakaela osa eemaldatud.
Soovitav on lisaks PAP testile teha ka HPV test, et saada kinnitust sellest, kas viirus on suguteedes veel olemas või mitte.
Nii peale konisatsiooni kui ka HPV-st põhjustatud emakakaela rakkude muutuste korral raseduse ajal on lubatud sünnitada ise. Emakakaela vähi ja in situ vähi korral lõpetatakse rasedus keisrilõike teel.
HPV 16 on kõrge riskiga suguteede viirus, mis levib sugulisel teel. Oma sündivat last Te viirusega ei nakata.
Kuna nüüd on Eestis olemas HPV vaktsiin ja on võimalus end vaktsineerida nelja HPV tüübi vastu: 6, 11, 16, 18, siis soovian seda teha peale sünnitust.
Mis puutub analüüsidesse, siis nende õigsus pole tõesti 100%. Samas on regulaarsel günekoloogi juures käimisel ja iga-aastase PAP analüüsi tegemisel kindel, et emakakaela vähieelsd muutused avastatakse.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Naistehaigused

hpv ja petting

Tere
kas pettingu ja suudlemisega võib levida HPV 16 tüüp

Urve Pappa

Vastas dr Urve Pappa

Tere

HPV ei levi pettingu ja suudlemisega. See levib sugulisel teel ehk peamiselt vahekorraga seoses ( vaginaalne, oraalne, anaalne).

Loe edasi

hpv ja suudlemine

Tere
mul diagnoositi HPV 16 kui suure tõenäosusega võib see edasi kanduda suudeldes ?

Urve Pappa

Vastas dr Urve Pappa

Tere

Eelkõige levib HPV sugulisel teel ehk vahekorraga. Teatud tõenäosus nakatumiseks on ka oraalseksiga. Lihtsalt suudlemisega HPV ei levi.
Kui teil emakakaela rakutest ( PAP või LBC) ...

Loe edasi

HPV 16 positiivne ja vahekord

Kas on võimalik ,et annan oma partnerile HPV edasi suuseksi tehes ?

Urve Pappa

Vastas dr Urve Pappa

Tere

HPV levib eelkõige klassikalise vahekorraga seoses. Kui teie olete HPV positiivne, siis analüüs on võetud emakakaelast ja viirus on emakakaelas. Kui teie olete partneriga oraalses vahekorras, ...

Loe edasi

Steriliseerimine

Kas operatsiooni rahastab ka haigekassa? Olen kindlustatud.

Urve Pappa

Vastas dr Urve Pappa

Tere

Operastiooni rahastab tervisekassa ainult meditsiinilistel näidustustel. See tähendab näiteks, et teil on rasestumine ja sünnitamine eluliselt ohtlik kaasuvate haiguste tõttu. Või teile ...

Loe edasi

Emakakaelakanalikaabe

Tere,

sain vastuseks
HPV 16 DNA
Negatiivne
HPV 18 DNA
Negatiivne
HPV 45 DNA
Negatiivne
HPV kõrge riski (31,33,52,58) DNA
Negatiivne

Urve Pappa

Vastas dr Urve Pappa

Tere

Olete HPV positiivne ja teil võib olla mõni nendest tüvedest: 35,39,51,56,59,66 või 68. Need ei ole eriti agressiivsed HPV tüved võrreldes näiteks HPV t 16,18 või 45, mis võivad ajas ...

Loe edasi

HPV TEST

Olen püsisuhtes olnud mitu aastat. 2020. aasta alguses leiti emakakaelalt HPV31. Poole aasta jooksul sai keha sellest ise jagu ja kordusanalüüs näitas, et HPV on negatiivne. Käisin 2021 aasta alguses uuesti ...

Katrin Seidelberg

Vastas dr Katrin Seidelberg

Tere!

Kõrge riski HPV tüvedega võib nakatuda korduvalt. HPV tüübid kanduvad partnerilt partnerile sugulise kontakti teel. Peale nakatumist HPVga üritab immuunsüsteem neist jagu saada ja suure ...

Loe edasi

sünnitamine vanuses üle 40-ne

kui suur on downi risk? eelmine rasedus katkestati sel põhjusel 38 aastaselt

Ülle Kadastik

Vastas dr Ülle Kadastik

Kui teil üks kord on olnud juba see patoloogia, siis tõenäosus kordumiseks väga väike. Geneetik saab täpselt öelda teile, kuna see ka oleneb teie perekondlikust anamneesist.

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: