HPV TEST 08.02.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Olen püsisuhtes olnud mitu aastat. 2020. aasta alguses leiti emakakaelalt HPV31. Poole aasta jooksul sai keha sellest ise jagu ja kordusanalüüs näitas, et HPV on negatiivne. Käisin 2021 aasta alguses uuesti kontrollis ja leiti taas positiivne tulemus - seekord HPV kõrge riski (35,39,51,56,59,66,68) DNA. Kahjuks ei olnud jah tellitud HPV tüpiseerimist.
Igal juhul tähendab see, et positiivne on teist tüüpi HPV, mida mul enne ei ole leitud. Kas see HPV vorm võis mu kehas olla mitteaktiivsena juba pikemat aega(nt aastaid) ja seepärast pole seda varasemalt HPV testiga leitud või tuvastab test kōik HPV dna’d- aktiivsed kui ka mitte-aktiivsed HPV vormid?
Küsin sellepärast, et aru saada, kuidas sai teist tüüpi HPV seekord positiivne olla ja miks seda pole enne leitud. Kas see tähendab, et olen uude HPV vormi nakatunud poole aasta jooksul ehk saanud selle hiljuti partnerilt (kuna aastatagune test seda HPV vormi ei tuvastanud)?

Tänan vastamast!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!

Kõrge riski HPV tüvedega võib nakatuda korduvalt. HPV tüübid kanduvad partnerilt partnerile sugulise kontakti teel. Peale nakatumist HPVga üritab immuunsüsteem neist jagu saada ja suure tõenäosusega hävitab immuunsüsteem HPV (ühe või mitu tüüpi) enne, kui viirus jõusab põhjustada muutusi ( düsplaasiat) emakakaela rakkudes. Kui partner kannab mitut erinevat tüüpi HPV-d, siis võibki olla selline olukord, et erinevatel aastatel on Teil diagnoositud erinevat tüüpi HPV. Immuunsüsteem hävitab küll näiteks ühe HPV tüübi, kuid alati on võimalik uuesti nakatumine, kui parnter kannab viirust. Ainuke võimalus end katsta edasise nakatumise eest HPVga, on vaktsineerida HPV vastu.