Papanicolaou meetodil tehtud ja skriinija poolt hinnatud günekotsütoloogiline uuring 20.01.16 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Käisin nädal tagasi naistenõuandlas. Emakakaelal on ektroopion. Peale vahekordi veidi veritsust ja teine kord ka valulikud vahekorrad. Tehti PAP test. Küsimusele, kas erosiooniga midagi tehakse, naistearst ütles, et enam ei kõrvetata ja jäetakse niisama.
PAP testi vastus digiloos järgmine:
"Günekotsütoloogia
Põletikurakud: Ektotserviksis rohkelt põletikurakke
Lameepiteelirakud: Normipärased lameepiteelirakud, Parakeratootilisi lameepiteelirakke Silinderepiteelirakud: Reaktiivsete muutustega silinderepiteelirakke
Mikrofloora: Segamikrofloora
Dgn: 1212330014 NILM/negative for intraepithelial lesion or malignancy/ 1212330014 NILM/negative for intraepithelial lesion or malignancy"
Kas mul ei ole põhjust muretsemiseks? On see test korras, mis see reaktiivne muutus silinderepiteelirakkudes tähendab?

2) Küsiks veel rasestumisvastase vahendi kohta. Olen sünnitanud 2 aastat tagasi ja peale seda olen kasutanud RVVks Jeanine pille. Olen pannud tähele, et üle pooleaasta on jalgadel veresooned nõrgad ja hakkasid tekkima veenilaiendid ja väikeste veresoonte laiendid. Võib see olla tingitud Jeanine tablettidest ja mida antud juhul võiks proovida? Spiraali ei soovi. Kas ainuke variant jääb kondoomi kasutamine edasi?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
PAP testi vastuses kirjeldatud rohked põletikurakud ning reaktiivsed muutused emakakaela silinderepiteeli rakkudes on iseloomulikud põletikule. Valulikud vahekorrad ja veritsus peale vahekorda on sageli samuti emakakaela põletiku tunnusteks. Antud juhul on vajalik uurida põletiku tekitajate suhtes ja teha PCR testid infektsioonidele ( klamüüdia, genitaalmükoplasma jt. ), kui need pole varem tehtud. Kui testid on korras, siis võib piirduda tupekaudse raviga, mida saab teie naistearst määrata.
Jalgade veenilaiendid pole pillide võtmise vastunäidustuseks. Jalgade veenilaiendid tekivad kõige sagedamini nendel naistel, kellel on pärilik eelsoodumus. Samuti on soodustavaks faktoriks ülekaal ja selline töö, kus peab palju seisma. Olete 36 aastane. Juhul, kui te suitsetate, on pillide võtmine kindlalt vastunäidustatud. Pillide võtmine ise ei põhjusta veenilaiendeid. Et välja selgitada ja hinnata konkreetselt Teie võimalikke riske ja teha otsus, kas jätkata pillidega või mitte, soovitan konsulteerida oma arstiga.
Heade soovidega,
Katrin Seidelberg