jalaseene ravimid 13.03.02 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Käisin nahaarsti vastuvõtul ja olen nüüd shokeeritud sellest, mida seal kuulsin. Arst väitis, et seenhaigus ei levi ujulates ja et minu elukaaslane ei pea minuga üheaegselt ravi tegema, kui ei taha(meil on mõlemal küüneseen), sest seenhaigus ei levi kodustes tingimustes, kui ma just tema susse ei kanna. Dushialus ei pidavat olema ohutsoon. Nagu arst väitis ei ole seal kahe sarvnaha vahelist kokkupuudet 4 tundi, mis on vajalik seenega nakatumiseks.

Kuna siin rubriigis räägitakse seenhaigusest kui vägagi nakkavast ja arstid soovitavad ACE dushinurga puhastamiseks nagu reklaam televisioonis, ei saa ma tõesti enam millestki aru.

Nüüd kardan, et äkki ei ole need tabletid, mis ta mulle välja kirjutas ka õiged!

Miks ei ole arstid omavahel ühel nõul, kas siis arstide koolitus ei taga ühtlast usaldusväärset taset, nagu muudel erialadel?

Tänan!

Arst vastas:

dr Terje Kukk

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Nahaseenhaigus kuulub nakkavate nahahaiguste hulka ja see kuulub ka ravimisele.

Arst, kelle poole pöördusite, on kindlasti põhjalikumalt seenhaigustega tegelenud ja valdab rohkelt ka teaduslikku informatsiooni, kui märgib ära kokkupuute vajaduse tundides.

Seenhaiguse tekitajatel-dermatofüütidele on vajalik sarvainet sinna kinnitamiseks ja elutegevuse jätkamiseks.

Dushialusel on pidevalt voolavat vett ja sealt uhutakse tekitajaid ka pidevalt ära-seenhaigusele on sobiv pind jah niiske ja soe, aga püsivamalt samad tingimused.

Samas sõltub ka vastuvõtlikus konkreetselt tekitajaga kokkupuutes olnud isikust, tema nahapinna kaitsevõimest-vigastatud sarvkiht või mitte ja veel muid tegureid.

Ärge kahelge oma arsti jutus ja soovitustes. Soovitan ravi ka elukaaslasel tegema hakata, kuid ikka ainult arsti ravikorralduste alusel.

Dermatoloogide koolitust kahtluse alla te samuti panema ei pea.