Kühm ninal 07.06.17 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Nina otsa tuli 2016 augustis mädapunn. Pigistasin punni natuke, et mäda välja tuleks. Punnile tuli koorik peale.
Kuna oli suvine aeg, ujumine jms, siis suutsin korra veel kooriku käterätiga maha tõmmata. Punn paranes 1-2 nädalaga.
Kui punn paranes, siis jäi ninale kõvem mügarik. Uurides tundub nagu surnud nahk, kui liigutada, siis on nagu seest valge. Esialgu ei arvanud sellest midagi, ehk arm mis peagi kaob.

See mügarik pole aga kuhugi kadunud.
Muret teeb see, et see kühm on üldiselt hele ja mitte väga silmatorkav, lihtsalt nahast pisut kõrgem. Kuid teinekord punetav. Lisaks pole nahk punni peal alati tugev ja kõva, vaid mõnikord hoopis kestendav. Tegelikult kestendab sageli pärast pesu terve nina (just ninatiivad) ja kulmude piirkond, kuid selle nimetas nahaarst sebirroiliseks dermatiidiks.

Üks kord kui see kühm kestendas, siis suutsin sõrmega nahka pisut tõmmata nii, et ninale tekkis taas väike veretäpp, mis paranes nädalaga.
Nüüd paar päeva tagasi tekkis punni peale kuivem kõvem nahk, mida nö ära pühkides hakkas jälle punni südamik veritsema ja nagu kilejas nahk tuli maha.

Olen näidanud punni perearstile, kes vaatas ja katsus ja ütles et on tekkinud punnist selline sidekoeline paksend või arm. Käisin ka nädal tagasi nahaarstil, kes uuris ja ütles ka et mädapunnist jäänud selline kühm, mis ära ei lähe.

Mind aga häirib, et mõnikord on see kühm õrna nahaga ja võin nt käterätiga kuivatades või nina nuusates selle punni taas punetama või isegi veritsema ajada. Seda on juhtunud 10 kuu jooksul 2x.

Mis see olla võiks? Kas mädapunn on ikkagi kusagil sügavamal sees ja ei lase nahal ja ninal paraneda või miks see punn ära ei lähe.

Tegelen regulaarselt jooksmisega, ka terve talve tegin õues 3-5x nädalas 1-4 tunniseid treeninguid. Seega on nina nahk saanud nii tuult, külma kui sagedast pesemist.

Pildil on näha nina praegu kui üleeile seda kuiva nahka nibides, suutsin taas selle koha veritsema ajada. Täna hommikul proovisin astelpaju õli vatitikuga peale määrida, aga see koht hakkas veritsema.
Kahjuks rohkem pilte ei saa lisada, kuid kui sirvisin viimaste kuude pilte, siis piltidel pole seda kühmu-armi - mügarikku näha, see on naha värvi, ümmargune, ümbert mõnikord punetav.

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Püüdke antud piirkonda mitte vigastada ega ise kettu/koorikut maha kraapida.
Kui kühm sellest hoolimata jätkuvalt püsib ja kipub veritsema, soovitan uuesti nahaarsti külastada ja kontrollida, et ei oleks tegemist basalioomiga, mis vajaks operatiivset ravi. Pildil on tõesti kühmuke näha, aga täpsema diagnoosi panemiseks tuleb luubi või dermatoskoobiga vaadata.
Lugupidamisega,
Kristi Abram