Aeglaselt paranev punn reiel 17.11.16 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Taustaks: mul on üle keha probleemne nahk ja lisaks kannatan ülemäärase ärevuse all. Üks häda toidab ja kasvatab teist ja minu probleemid järjest süvenevad. Järgnevat kirjeldades näen end kõrvalt ja imestan, kuidas üks inimene saab endale nii teha. Selle probleemiga pean nähtavasti pöörduma psühhoterapeudi poole. Kuid nüüd nahamurest lähemalt.
Umbes pool aastat tagasi, mai lõpul/juuni algul ilmus mu reiele üks tavalise moega roosakas punnike (u 2-3 mm). Otsustasin ta katki teha; tegin selle katki ja desinfitseerisin ja asusin paranemist ootama. Loogilise järjena tekkis sellele kohale koorik. Paraku pidin aeg-ajalt "kontrollima", kas juba on kooriku alla uus nahk kasvanud. Ühesõnaga, ma kippusin seda kohta korduvalt traumeerima ja seetõttu paranemise aeg pikenes. Isegi, kui ma seda kohta mõnda aega ei puutunud, venis paranemine kärsitukstegevalt pikale. Sellel kohal püsis nahal koorikutaoline kiht, heledam, hästi kuiv. Duši all käies, kui nahk pehmem, püüdsin sellelt õrnemalt hõõrudes kuiva kihti maha koorida. Olenevalt paranemise staadiumist ligunes mõnikord haav päris vereni lahti, teinekord jälle jäi alles peaaegu sile nahk ja üsna paranenud välimusega roosa jäljeke. Kuid ikkagi kuivas mõne aja möödudes hele koorik peale. Seega koht, kus kõigepealt oli väike punn, paraneb vahelduva eduga ja mõistan, et ise olen sellele pigem liiga teinud. Sellest hoolimata tundub paranemise aeg üüratult pikk ja paneb mind muretsema.
Isegi kolm nädalat võin ma lasta sel rahulikult olla, ta on peaaegu nähtamatuks muutunud, ümber on mõningane pigmendimuutus, mis seesuguse traumeerimise korral on vist loomulik muutus. Nahk on sellel kohal üldiselt kõvem, kuid mingit sõlmekest vms ei ole tunda. Ainus vahend, mida olen sinna peale pannud, on Asept desinfitseerimiseks ja viimasel ajal ka Sudocrem’i paranemise soodustamiseks. Regulaarselt ma mingeid nahahooldusvahendeid ei kasuta. Nähtavasti peaks.
Viimasel paaril kuul olen paranemisjärgus haava kohal tähele pannud, et noore naha alla, kui sealt sügada (kuiv nahk sügeleb ja ma olen hoidunud nahka lõhkumast, kuid sügelust siiski leevendan primitiivsel moel...), ilmub veri. Selle punni kohal oleks nagu sügavamal naha all tühimik, mis verd täis valgub. Naha jätan enamasti terveks. Väga suure ärevuse ja närvipinge korral olen seda „viimast valget kuiva täpikest” armilt maha hõõruda püüdes siiski ka ennast lõhkunud. Ja kõik algab otsast peale. Uut punni pole siiski tekkinud – pigem väike auk ja halvasti paranev haavake. Aeg-ajalt saab peaaegu korda...
Olen nüüd pikalt üht punnilugu kirjeldanud ja jõuan ka küsimuseni. Kui pikk peaks olema normaalne paranemisaeg haavale rahu andes? Mõistan, et diagnoosi ei saa patsienti nägemata panna, kuid kas on võimalik, et tegemist on algselt pahaloomulise muutusega või on hoopis võimalus, et seda kohta traumeerides olen ise soodustanud halvaloomulist käiku. Mõtlen siinkohal lausa nahavähki. Kõige hirmutavam minu jaoks on, et äsja sain teada – melanoom ei pea alati arenema sünnimärgist. Kui kiire on nahavähist rääkides moodustise „kiire kasv”? See jääb internetis leiduvates enesevaatluse juhistes ebaselgeks. Nahaarstile kavatsen minna ja loodan sealt abi saada. Teie poole pöördusin lootusega saada rahustavaid sõnu ja praktilisi soovitusi ning anda sama võimalus teistele sarnase murega inimestele.
Suur tänu!

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Tavaliselt peaks katkine koht paranema 2-4 nädalaga, kui seda ei traumeeri.
Nagu ma aru saan, ei ole Te kunagi lõplikku paranemist ära jõudnud oodata ja iga kord on lisandunud uus trauma - see võib paranemisaega pikendada.
Siiski soovitan minna ja sõlme nahaarstile ette näidata, sest rahustavad sõnad toimivad ainult järgmise veritsuseni.
Lugupidamisega,
Kristi Abram

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Nahahaigused

punn

Mul on punanae punn huule peal juba eelmisest suvest.Ära ka ei ole läind.Proovisin pigistada aga vinn ka ei ole.Mis se võiks olla?

Vastas dr Heli Raudsepp

Võimalik, et see on angioom. Tulge vastuvõtule, et otsustada ravi osas.

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi