Punakad laigud suu ja silmade ümrbuses 05.11.16 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere! Minul on selline mure, et silmade välisnurka ja alumiste ripsmete alla on tekkinud punakad laigud, välisnurgas on kergelt punakas laik ja veidi ketendav nagu kuiva naha puhul, ei valuta ega sügele, aga kui pisar nt jookseb, siis kergelt kipitab. Töötan igapäevaselt arvutiga juba mitu aastat ja kasutan ka ripsmetuši, aeg-ajalt värvin keemiliselt ripsmeid, samas pole varem sellist probleemi tekkinud. Arvasin, et allergia, ei kasutanud tooteid, siis vahetasin teiste vastu, aga ikkagi tekivad laigud. Ravimitest kasutan igapäevaselt juba mitu aastat beebipille. Millest see võib tingitud olla? Lisaks on suunurkadesse tekkinud kuivad punakad laigud ja nüüd ka lõuani välja, tundub, et on tekkinud külmaga või ka sellest, et hakkasin vesiaeroobikas käima ja see osa näost puutub rohkem klooriveega kokku. PIltidelt kahjuks hästi ei ole näha, aga tegelikult silmanurgad punakad ja lõua juures ketendavad punakad laigud.

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Pildilt on laigud natuke näha, kuigi mitte väga selgelt. Siin võib olla tegemist kontaktdermatiidiga või ka suuümbruse dermatiidiga (võib esineda ka silmade ümber, kuigi nimetus on "suuümbruse dermatiit").
Mõlema puhul on põhjuseks see, kui on keskmisest tundlikum nahk ja puutub kokku mingite ärritavate vahenditega. Selleks võib olla kosmeetikatooted, hambapasta, aga ka lihtsalt ebasoodsad ilmastikutingimused.
Esimene asi on jätta paranemise ajaks ära kõik kosmeetikumid, mida vähegi saab (toonikud jne). Kindlasti proovige jälgida, et Te ilma põhjuseta (nt.lihtsalt harjumusest) on nägu ei puuduta - sage puudutamine/hõõrumine võib samuti nahka ärritada ja kunagi pole kindel, millega käed eelnevalt on kokku puutunud.
Kuivuse leevendamiseks võib panna õhukese kihina Bepantheni. Võib proovida ka apteegi käsimüügis olevat hüdrokortisoni salvi, aga kuna tegemist on ravimiga, siis kasutamine peab olema ettevaatlik. Ärge seda omal käel üle nädala kasutage. Kui paremaks ei lähe, siis võiks ikka nahaarsti juurde näitama pöörduda.
Lugupidamisega,
Kristi Abram