5mm sünnimärk tekkinud käele. 30.05.16 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Suurt muret valmistab 5mm sünnimärk mis on tekkinud minu käe siseküljele.
Vahest tundub punakas, vahest pruunikas, vahest on näha nagu punakamaid täppe sees vms, pole kindel, võib olla asi ka valguses.
Nahaarstile sain aja alles 2 kuu pärast, kuna perearsti sõnul ei tundu sünnimärk midagi hullu(vaatas luubiga).
See on nii palju muret põhjustanud, ei saa mõtteid eemale. Pidevalt mõõdan ja uurin, ei saa päris täpselt aru ka, kas suureneb või mitte.
Kas tõesti võib tekkida selline 5mm sünnimärk ise, mis võib see põhjus olla? Näiteks aasta tagasi sellist asja käel polnud kohe kindlalt, olen isegi pildid valmis otsinud kus kätt näha ja seal on puhas.
Viimati sain kassi ja peale seda olid käed ikka korralikult kriimustatud, äkki on see põhjustanud sünnimärgi teket? Kass küünega mingi väiksema sünnimärgi katki tõmmanud ja ajanud kasvama? On ka võimalus?
Suur kartus melanoomi pärast...

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Pilt on küll udusevõitu, aga ka mulle tundub, et tegemist on sünnimärgiga.
Sünnimärke tekib kehale tavaliselt juurde 30-35 eluaastani. Kuna olete 23-aastane, siis Teie vanuses on see üsna tavaline ning enamasti on tegemist ikka healoomulise protsessiga.
Olen oma töös täheldanud, et uued sünnimärgid tekivad mõnikord millegipärast torkevigastuste kohale (nt. kui on õmblusnõelaga torgatud või süsti tehtud). Kassikriimustus on väga sarnane torkevigastus.
Kui perearst on sünnimärki juba luubiga vaadanud ja ei leidnud kahtlaseid elemente, siis ooteaeg 2 kuud, millal nahaarst saaks selle ka dermatoskoobiga üle vaadata, ei ole liiga pikk. Seni hoiduge päikesepõletustest ja ärge sünnimärki iga päeva vaadake, muidu Te ei märkagi, kui tõepoolest mingi muutus peaks tekkima.
Lugupidamisega,
Kristi Abram