solaarium 26.02.02 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Kuna suvi jõuab aina lähemale tahaksin solaariumisse minna . Mind huvitab, kas solaariumis käik on minu jaoks kasulik või kahulik. Nimelt: suvel, olles juba mitu päeva päikese käes olnud(päikesefaktor 15) tekivad mõnikord (ükskord suve jooksul) nahale punased väikesed täpikesed, mis näevad välja nagu sääsehammustused. Kui siis püüan päikest ühe päeva vältida täpid kaovad. Niisamuti juhtub ka puhkusel käies kuskil soojemal maal ja siis tekivad täpid kiiremini. Nüüd sooviksingi teada, et äkki kui enne suve, paar korda solaariumiskäimine aitab nahal päikesega hoopis harjuda. Või taolise naha korral on solaarium välistatud. Samuti tahaksin teada, kuidas kaitsta suvel päikese või solaariumis sünnimärke UVA kiirguse eest. Kas plaastrid on selleks parim variant?

Arst vastas:

dr Sirje Liiv

Dermatoveneroloog

Nahaarst dr. Sirje Liiv erapraksis

Tegemist on polümorfse solaareksanteemiga e. mitmekujulise valguslööbega, mille peamiseks esilekutsujaks on ultraviolettkiirguse UVA lainepikkus 340...400 nm (UVA on 320...400 nm). Kõige sagedamini haigestuvad naised vanuses 20...30 a. ja haigestumine on sageli perekondlik. Profülaktikaks soovitatakse 2...3 korda nädalas UVB kiiri mitme nädala jooksul enne päikese kätte minekut. Kõrge kaitsefaktoriga päikeseblokaatorkreemid on efektiivsed vaid siis, kui kaitsevad nii UVB kui UVA eest. Kui kreem kaitseb ainult UVB eest, ei teki nahale punetust (UVB-le spetsiifiline ilming) ja inimene saab UVA-d teadmatusest veelgi rohkem. Solaariumis on kasutusel enamasti UVA lambid, mistõttu see Teile ei sobi.

Plaastrid sobivad küll UVA kaitseks.

S.Liiv