ebaühtlaselt pigmenteerunud nahk 28.04.15 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Olen perearst Maret Tamme, noormehel tekkinud laigud nahal järsku eelmise aasta kevadel. On hirmus murelik ja õppinud lihtsustatud õppekava alusel, seepärast mina kirjutangi. Kl. veri ja maksanäitajad korras. Ülearu päevitanud ei ole. On heledapäine ja mitte tedretähtedega. Minul teda maha rahustada ei õnnestunud. Ja anamneesist ei tule ka kuidagi, et oleks selliseid laike varem olnud???

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Ma näen fotol peamiselt hüperpigmenteeritud laike (natuke raske on fotolt aru saada, kas tegemist on käsivarre või säärega). Võimalik, et noormehel on olnud fotokontaktdermatiit, st. et ta on kokku puutunud mõne ainega, mis suurendab päikesetundlikkust - nt. otsene kontakt nahaga või suu kaudu (nt.mõnest tarvitatud ravimist).
Diferentsiaaldiagnostiliselt tuleb kõne alla ka värviline kliiketendustõbi (kui olete perearst, saate skariftseerida nahakettusid ja saata laborisse uuringuks seene suhtes). Kui analüüsid on korras, siis süsteemset haigust ei tohiks olla. Kui jätkuvalt murele lahendust ei leia, siis võib patsiendi saata dermatoloogile konsultatsioonile, sest patsienti tervikuna nähes on lihtsam diagnoosi püstitada.
Lugupidamisega,
Kristi Abram