Villid jalatalla all 27.04.15 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Jalatalla alla tekivad mingitel aegadel väikesed villid, mis sügelevad kohutavalt. Kui neid kratsida, siis võivad need ühineda üheks suureks villiks. Tegemist on kolooniatega, mis algavad kuskilt ja siis võtavad teatud suuna või koloonia suureneb igas suunas. Villid ei teki mitte otse naha pinnale, vaid justkui kasvavad kuskilt jala seest väja.

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Kliinilise kulu järgi on tegemist ilmselt düshidrootilise dermatiidi ehk pomfolüksiga. Sellel võib olla mitmeid põhjuseid, nt. kokkupuude metallidega (nt.nikkel või koobalt, mis võivad nahaga kokku puutuda otseselt või sattuda organismi toidu kaudu), kokkupuude antibiootikumidega (jälle otsene tarvitamine või toidu kaudu), parfüümid, jalgade seenhaigus. Väga oluline tegur on ka emotsionaalne stress, mis kõigutab organismi stresshormoonide tasakaalu ja võib põhjustada veidraid nahanähtusid.
Väga sageli jääb selle haiguse põhjus hoopis ebaselgeks.
Ägedas faasis kasutatakse paikseid hormoonkreeme protsessi kiiremaks paranemiseks, aga mingit ennetavat ravi selle korral võimalik teha pole, v.a. need soovitused, mida arst Teile juba jagas - hoida jalad kuivana ja õhu käes.
Lohutuseks võin öelda, et see probleem ei pruugi inimest saata terve elu, vaid mõne aja pärast iseenesest järele anda.
Lugupidamisega,
Kristi Abram