Naha kratsimine ja selle mõju kehale 29.11.14 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere
Minu nahk seljal pole sile, kuna on kujunenud halb harjumus seda pidevalt kratsida. Peale kratsimist tekivad kratsitud kohtadele taaskord kas tüüpilised mädapunnikesed või siis peamiselt ikkagi sellised nahamoodustised või ülipisikesed "tüükakesed". Selline paha harjumus on olnud juba mitu aastat. Küsimusi on kaks: kas selline kratsimine võib veel kuidagi organismile kahjulik olla peale selle et võivad armid jääda? Mida võiks seljaga ette võtta või kasutada et saavutada siidine nahk ilma et "mikrotüükakesed" tagasi tuleksid? (tean et siin on kindlasti suur suur tegur ka kratsimisel, mis tuleb endal kätte võtta) Põhiküsimus on aga see et kuidas selline kratsimine võib organismile mõjuda- kas mõjutab kuidagi rakkude paljunemist või mõjutab verd/lümfi? (osati küsin seda ka sellepärast, et end natukene ära hirmutada, et lõpetaksin selle kratsimine- see on natukene nagu suitsetamine, millest raske loobuda) :) tõesti tundub võib-olla tühine probleem, kuid ikkagi teema, mida ise oluliseks pean!

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Ma ei pea Teie probleemi sugugi tühiseks, sest selline pidev kratsimine võib olla Teile väga häiriv ja jätab tõesti armid. Kardan, et hirmutamistaktika kratsimise pidurdamiseks ei ole tõhus, vaid tuleb selgeks teha, mispärast Te end kratsite.
Esimene küsimus: kas kratsite sellepärast, et nahk sügeleb? Siin võib olla põhjuseks kuiv nahk ning sügeluse leevendamiseks tuleb kasutada r e g u l a a r s e l t pehmendavaid kreeme. Kui nahk on kare võib kasutada aeg-ajalt kehakoorijaid või siis 10% uurea sisaldusega ihupiima.
Vahel võib nahk sügeleda mõnede sisemiste haiguste tõttu, need tuleks välistada. Alustada võib oma perearstist ja kontrollida vereproovi.
Kui nahk on piisavalt niisutatud ja ka analüüsid on korras, siis võib arvata, et tegemist on tõesti väljakujunenud halva harjumusega, millest Teil on raske vabaneda. Võib-olla esineb Teil allasurutud viha, hirmu või süütunnet kellegi/millegi suhtes, mis sunnib enda suhtes agressiivselt käituma (kratsima). Sellisel juhul võiks olla abi psühholoogi konsultatsioonist.
Lugupidamisega,
Kristi Abram