Punetus põskedel 16.08.14 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Millega võiks tegu olla, kuidas ravida? Olen Teie käest kunagi ammu juba nõu küsinud temal "rosatsea". Nüüd olen kolme aasta jooksul kolme erineva arsti juures käinud ja kõik räägivad erinevat juttu. Ma ei tea enam mida teha, suur masendus on ainult peal. Kas peaks viimase arsti juurde uuesti pöörduma või uue arsti valima? Sest üks ütleb tuleb päikest näole võtta, teine ütleb ,et ei tohi ja kolmas räägib üldse mingit muud juttu. Kõigi kolme arvamus ja ravi meetodid on täiesti erinevad. Vähemalt mulle tundub. Viimane arst tundus vähe asjalikum ,kuna lasi proovi võtta. Teised kaks vaatasid lihtsalt otsa ja määrasid ravi. Sooviks Teie arvamust asjale.

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Vabandan, et hilja vastan, aga Teie probleem vajas natuke mõtlemisaega. Kõige järgi otsustades, on Teil tõenäoliselt tegemist siiski rosaatseaga.
Rosaatsea on suhteliselt kroonilise kuluga näonaha haigus, mille põhjused on suhteliselt ebaselged. Patsiendil esineb pärilik eelsoodumus reageerida väliskeskkonnast tulevatele stiimulitele, ehk teisisõnu: kui enamikul inimestel ei kutsu päike, temperatuuride kõikumine, kuumad toidud, alkohol jne. esile püsivat põskede punetust, siis rosaatseaga patsientidel tekib põskede õhetus iga pisemagi ärritaja tagajärjel.
Nahalest võib samuti natuke olukorda halvendada, aga et nimetatud lest on enamikul inimestel nagunii olemas, siis suurem osa nahaarstidest proovi ei määra, sest lesta olemasolu on nagunii teada.
Rosaatsea raviks kasutatakse antibiootikume ja metronidasoolgeeli tavaliselt esmavalikuna, aga 2 nädala pikkune raviperiood on antud probleemi puhul ilmselgelt liiga lühike. Metronidasooli peaks jätkama tunduvalt kauem, samas kui Betnovatet, mis on tugeva grupi homoonkreem, ma näonahal üldse ei soovita.
Punetusest on rosaatsea korral kõige raskem vabaneda. Mõnede vormide korral võib punetuse leevendamisel abiks olla laserravi.
Mis puutub päikesevõtmisesse, siis toime on kahesuunaline: positiivsete mõjude alla kuulub see, et UV kiirgus surub maha natuke põletikku ja parandab jumet, mistõttu nahk näeb ajutiselt parem välja. Samas kahjustab UV kiirgus kapillaaride seinu ja kiirendab naha vananemisprotsessi, mistõttu loetakse päikest rosaatsea puhul siiski ebasoovitavaks.
Teile tundub, et iga arst räägib erinevat juttu ja ravib Teid erinevalt. Usun, et pigem räägitakse samast probleemist, kuid sõnastus on erinev ning teise valdkonna inimesele võibki tunduda, et räägitakse erinevatest asjadest. Rosaatsea korral on ka erinevaid ravimeetodeid ja seetõttu ongi püütud leida midagi, mis just Teile kõige paremini sobiks.
Soovitan jätkata ravil käimist kindla arsti juures, sest nii saab arst konkreetse patsiendi naha eripärasid paremini tundma õppida.
Lugupidamisega,
Kristi Abram