Kuidas edasi? 26.04.14 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere! Massažöör avastas seljal kahtlase sünnimärgi ja käskis nahaarstile minna. Läksin. Nahaarst saatis kirurgile, kes eemaldas selle. Kahe nädala pärast läksin niite välja võtma ja siis sain teada järgmist: Uuritavana nahalapp selja ülaosast mõõduga 1,4x 0,8 x 0,5 cm, millel hall naast U 6 mm.Mikroskoopiliselt vastab leid pindlevivale basotsellulaarsele kartsinoomile.Eemaldatud tevest koest.T 02450 nahk/selg/dorsum. M80913carcinoma basocellulare superficiale M 201401825/2. Olin parajas šokis. Mis siis nüüd edasi saab? Kas tuleb veel ravida? Kas pean täiesti päikest vältima ja edaspidi massaažituppa asja pole? Kui tihti pean kontrollis käima(üle keha on neid märke veel küll, kuigi arst vaatas nüüd teised ka üle)

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Basaalrakuline kartsinoom ehk basalioom on väga sage kartsinoomi vorm. Õnneks on tema kulg patsiendi suhtes leebe ja õigeaegselt ravitud basalioom siirdeid ei anna.
Kas tuleb veel ravida? Mõnikord kui operatsiooni lõikepiir on moodustisele liiga lähedal, lõigatakse piirkond uuesti üle, aga kui on piisav, siis mitte (seda otsustab Teie raviarst).
Päikesest tasub edasipidi hoiduda, sest basalioom näitab, et nahk on 70 aastaga juba liiga palju UV-kiirgust saanud. Basalioom on küll leebe kuluga kasvaja, aga päikesekahjustuse tulemusel võivad tekkida ka "kurjemaid" nahamoodustised ja seega soovitan, et päevitada enam ei tasu. Kui on vaja päikese käes olla, tuleb kasutada päikesekaitsekreemi.
Ülejäänud nahamoodustisi võiksite arsti juures kontrollida 1-2 korda aastas.
Lugupidamisega,
Kristi Abram