Jala nahaseenhaigus ja tundmatu nahahaigus koos? 11.02.02 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Lp. doktor!Vöibolla on Teil kui arstil huvitav lugeda veidi "komplitseeritud" juhtumit. Proovin köik kirja panna, mis vöiks vastuse andmise jaoks vajalik olla. Olen 50-le lähenev naine.1. Esiteks :

jala seenhaigus tekkis 1967.a., olin siis teismeline ja ei saanud kohe ravi. Küüned said kahjustuse - ühel jalal 3, teisel 4 küünt on rikutud.

Kuna suure varba küüned jäid puutumata ja ma olen aastaid teinud korralikku maniküüri, nii et pole isegi eriti märgata, kes ei tea- (enne ju ravida peaaegu polnud vöimalik, räägiti, et küüned tuleb ära opereerida)- ning seisund pole ligi 40 aastat muutunud, olen olnud rahulik, et haigus edasi ei lähe. Keegi mu lastest ega perest pole nakatunud.Kümme aastat tagasi läksin siiski kohalikku polikliinikusse, et sellest iluveast ja immuunsüsteemi kurnavast asjaolust vabaneda.

Köigepealt suunati neerusid uurima, et kas üldse tohib kanget rohtu anda. Neerud olid korras ja hakkasin rohtu vötma. Oli talvine aeg, sain ka määrimiseks midagi, kuigi tegin mis vöisin, tulemusi praktiliselt polnud. Mida ka ette hoiatati. Tösi, ainult üks küüs seitsmest rikutud küünest läks peaaegu - möneks ajaks - normaalseks.)

Siis veel nn pulss-raviviisi polnud, ja kui see tuli, ei olnud raha, et ravi alustadagi - oli teada, et kokku vöib minna üpris kalliks. (info paar-kolm aastat tagasi). Asi jäi sinnapaika.

2. Teiseks: hiljaaegu - paar nädalat tagasi - hakkas tunduma, et midagi on lahti parema käega: asi algas vähese sügelusega nimetissörme ja keskmise sörme vahel, nahk oli kuiv ja pisut punetav, kusjuures ca nädal enne seda oli üldse parema käe nahk hell, tundlik ja seesmiselt "torkiv" ka teistest kohtadest ning iga kriim läks "pahaks". Määrisin kriimustusi joodiga ja sörmevahet mingi rahustava kreemiga, arvates olevat mingi "pesupulbri allergia " (kuigi kunagi varem pole sellist olnud) ja hoidusin veest. Kihelus ja kuivus kadusid nädalaks ja käenahk sörme vahel tundus normaalne olevat.Peale teise korterisse kolimist 3 päeva tagasi, kui oli vaja palju pesta ja puhastada ning oli väga kiire, tuli nahahaigus uuesti ja nüüd juba köikide parema käe sörmede vahele.

Nahk on sörmede vahel pisut punetav,kihelev ja kuiv (ja mitte selliselt sügelev, kui oli jala-seenhaiguse korral,samuti ma mäletan, et siis oli nahk pigem märg) ja selles on näha mikrolöhesid. Esimesel ööl käsi isegi tuikas ja valutas ja sörmi oli valulik kokku suruda.

Mötlesin: kas nüüd on siis löpuks vana jalahaigus käte peale tulnud! Sest tunne oli kohati väga sarnane (v.a. see, et nahk on nüüd kuiv)

Vanast ajast oli kaasas nitrofungin, mida on umbes kord kolme aasta jooksul vaja läinud, kui möne varba vahel kahtlane kihelus on olnud; niisiis pinseldasin nüüd sörmevahesid - ja läkski paremaks. Ainult see esialgne haiguskolle, nimetissörme ja teise sörme vaheline, ei ole tahtnud veel taanduda.

Aga täna hommikul (11. 02) olin väga ebameeldivalt üllatunud, et silmalaugude PEAL miski kipitab. Ehmusin tösiselt, sest silmavoldi vahel oli nahk punane ja seal oli väike löhe, justkui zhiletiga tömmatud, ja seda mölemal silmal. Kuna see paistab välja ainult langetatud laugude puhul, vöis ta juba varemgi olla. Aga löhe tekkimisel andis kipitus tunda. Meiki ma kolimise ajal ei teinud. Nii et kokkusattumus see ei saa olla.

Ja jala seenhaigus vist siis ka mitte? See 1.punkti kirjeldasin juhuks, kui on seos.

Samas saan ma aru, et niiviisi ei ole vöimalik täpset diagnoosi panna.Aga palun vastake sellistele küsimustele:1. Kuhu vöib jala-seenhaigus pöhimötteliselt levida? Kas nii kaua "seisnud" haigus vöib uuesti elustuda? Kas on vöimalik praegusajal ravi, kui haigus on nii vana - ligi 40 aastat? Mida see vöiks maksta ja kas see on vöimalik, kui neerud pole enam korras?

Ma tean, et antibiootikumidega ravides on paljud haigused on muutunud raskelt ravitavaks, eriti, kui on olnud muudel pöhjustel vaja palju antibiootikume vötta. (nt.klamüüdioos on mul olnud eelneva kümne aasta jooksul mitu korda, ja iga kord on vaja olnud vötta tugevamaid(kangemaid) antibiootikume; viimased analüüsid olid küll korras).

Viimati avastati hambajuure all krooniline pöletik, jälle sain spets. antib. kuuri, mis kahjuks ei aidanud (penitsillinil pöhinev ravim Kavepenin)- on seegi pöletik jälle üks organismi kurnav lisakoormus.2. Millised nahahaigused vöivad olla nii käel kui silmalaugude vahel? Kas ma vöin veel kedagi nakatada?

Pole elu sees allergiline olnud, aga kas on vöimalik, et see on siiski allergia?

Mingit uut pesemisvahendit, kosmeetikat, toitu ei tea tarvitanud olevat. Olen aasta kodumaalt ära olnud, kas vöib see olla, et selle aasta jooksul "kuhjunud" vöörad möjud (teine vesi, toit jne) nüüd äkki avalduvad?

Üldine seisund on hea, ei ole ammu pödenud tösiselt külmetushaigusi, nagu varemalt juhtus.

Arst vastas:

dr Terje Kukk

Dermatoveneroloog

TÜ Kliinikumi Nahahaiguste kliinik, Kliinik

Tegemist on ju siiski ravimata seenhaigusega. Jah. aastaid(kümneid) ravimata seenhaiguse korral tekib organismil enesel allergiseerumine seenhaiguse tõttu ja kehale tekib nn iid-reaktsioon. Seenhaiguse tekitajaid leitakse küll jalgadelt või küüntelt kui põhikoldest, kuid kehal olevatest mitte. See lööve sarnanebki allergia lööbega.Ravi on võimalik ja olemasolevad tabletid efektiivsed. Jalaküünte haaratusega seenhaiguse ravikuuri kestus käesoleval ajal kasutatavate preparaatidega on keskmisele 4 kuud.

Teatud ravimi ordineerimise otsutab arst ja vajadusel tehakse ravikuuri ajal analüüse. Reeglina tehakse analüüsid enne ravi algust ja pärast ravikuuri lõppu.

Kehal olevat löövet ravitakse kui allergiat.

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Nahahaigused

jala peal olevad punnid .

Tere

Mu 4 aastasel tütrel on vasku jala sisemisel küljel mingi liigliha meenutav punn, katsudes see valus pole, nüüd tulid talle sama jala peal 4 tükki veel aga väiksemad. Lähedalt vaadates ...

Kristi Abram

Vastas dr Kristi Abram

Tere!
Näen ühel pildil ühel punnil nabataolist sissetõmmet ja olen kindel, et tegmist on molluskiga (lad.keeles Molluscum contagiosum). Mollusk on lastel suhteliselt sageli esinev viiruse teel leviv ...

Loe edasi

Nakkav jala nahahaigus

Ma tahaksin küsida, et kas on olemas nakkavaid jala nahahaigusi, mis ei ole seentest põhjustatud (ma olen selle teemaga ka varem teie poole pöördunud, kuid nüüd ma sõnastan küsimuse veidi teisiti).

Kristi Abram

Vastas dr Kristi Abram

Tere!
Jalgadel võib leiduda nii seentest kui bakteritest põhjustatud nakkusi.
Seennakkuse vastu aitavad seenevastased preparaadid (klotrimazol, isokonazol jne), mida Te olete juba varem korduvalt ...

Loe edasi

haigus


MIS HAIGUS SELLINE ON NÄGU

PUNANE LAME SAMMASPOOL.

KUIDAS SEDA SAAB RAVIDA.

Vastas dr Heli Raudsepp

Punane lame sammaspool ehk Lichen planus on mittenakkav,sügelev nahahaigus, mille tekkepõhjus pole teda. Ravitakse hormoonkreemidega, vajadusel hormoontablettidega(prednisolon). Ravi määrab Teile nahaarst ...

Loe edasi

nahahaigus


mis on seborroiline dermatiit? nahal on valged väikesed punnid/kühmukesed või lihtsalt punakad laigud nagu hakkaks tekkima vistrik. umbes aasta aega esines suhteliselt väikese laiguna reie esiküljel, ...

Vastas dr Sirje Liiv

Seborroiline dermatiit ei ole nakkav haigus. Ravimine toimub arsti soovituste järgi. Kuna haigus kipub vahetevahel ägenemisi andma, tuleb arvestada, et arsti tuleks külastada mitmel korral. Mitte nii, ...

Loe edasi

roos pitüriaas

Mida haigusest paranemiseks saaks teha?
Olen laiguline juba teist nädalat.
Tahaksin trennis käia, kuid seal valan palju higi, pärast on vaja kindlasti ennast pesta, kuid arst soovitas pesemisest ...

Vastas dr Sirje Liiv

Roosaketendustõbi on tundmatu etioloogiaga nahahaigus, mis esineb tavaliselt üks kord elu jooksul. Lööve kestab keskmiselt 6 nädalat ja teinekord palju kauemgi. Kui pesemiskeeldu ignoreerida, tuleb lööbeelemente ...

Loe edasi

Nahahaigus?

Lapsel on põlve taga punased laigud ja sügelevad. Kuidas toimida?

Vastas dr Sirje Liiv

Pöörduge (laste)dermatoloogi vastuvõtule.Seniks kasutage igapäevaselt pehmendavat kreemi või salvi (Essex)

Loe edasi

nahahaigus

Tere! Varbavahelt ja jalalabalt tuleb meeletult nahka ja nii juba poolteist aastat.

Kreemitan, vannitan ja poputan neid nii nagu oskan, aga tulemusteta.

Mida teha?

Tänan!

Vastas dr Sirje Liiv

Arvan, et visiit nahaarsti juurde tuleks kah veel ette võtta.Dermatoloog S.Liiv

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi