Lööve ja sügelus näol/rindkerel 16.08.13 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tervist!

Viimasel kahel aastal olen olnud hädas näonaha torkiva sügelemisega ning lööbega vuntside ning habeme piirkonnas. Eriti ägeneb see habemeajamise järel, hoolimata aftershave`i või niisutavate kreemide kasutamisest. Varem esines probleem rohkem talveperioodil, aga tänavu on probleemid ka keset suve. Näole tekivad pärast raseerimist punased ketendavad laigud, mis sügelevad päris kõvasti umbes päeva, seejärel sügelus taandub ning lööve mõnevõrra samuti kuni järgmise korrani. Ka olen tähele pannud, et nahk hakkab selles piirkonnas õhetama ja kihelema ka higistamise korral, vahel ka lihtsalt veega kokku puutudes.

Ka on aeg-ajalt esinenud löövet rinnakul. Tekivad väikesed sügelevad punased villid, kui niisutavat kreemi peale panna, siis sügelus kaob ja villid justkui kuivavad. See probleem kerkib esile põhiliselt talveperioodil ja ilmneb ka tihti kokkupuutel kraaniveega.

Saan aru, et distantsilt hinnanguid anda on keeruline, aga oskate ehk oletada, mis võiks olla niisuguste nahareaktsioonide põhjus ning kuidas võiks
püüda olukorda leevendada? Mõistagi pöördun lähiajal ka nahaarsti vastuvõtule, aga kuna järjekorrad on pikad, siis seni on igasugune abi teretulnud. Aitäh!

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Kõige tõenäolisemalt on tegemist ärritusdermatiidiga, ehk teisisõnu füüsikaliste või keemiliste tegurite tagajärjel nahk ärritub üles ja tekib kerge põletik. Peale 40.ndat eluaastat hakkab inimese nahk muutuma järk-järgult kuivemaks ja taastumisvõime aeglustub, mistõttu ka lihtsad tegurid (nagu näiteks raseerimine, higistamine jm.), mis varem probleeme ei tekitanud võivad nüüd nahapõletiku esile kutsuda. Kui niisutav kreem olukorda parandab, siis soovitan seda regulaarselt kasutada (st. kui nahk ei suuda ise end taastada, siis peab seda väljaspoolt niisutava kreemiga aitama).
Võimalik, et Teil võib olla ka kontaktallergiat mingi vahendi, nt. aftershave’i suhtes. Seda torketestidega ei saagi kindlaks teha, vaid kasutatakse teistsugust metoodikat. Nahatestidele kontaktallergia väljaselgitamiseks suunab vajadusel nahaarst, seega vastuvõtule pöördumine on igati põhjendatud.
Lugupidamisega,
Kristi Abram