Leukotsütoklastiline vaskuliit ja rasedus 10.08.13 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Ootan last. Hetkel rasedust 23. nädalat. Umbes poolteist kuud tagasi tekkis mul bikiinipiirkonda, reite ette üles (bikiinipiirkonna lähedale) ja ka kõhule kummaline lööve. Bikiinipiirkonnas ja reitel on see lööve üsna tihedalt, kõhul veidi vähem. Lööve iseenesest ei sügele.

Kõhule olen õhtuti määrinud Palmersi venitusarmide vastast kakaovõid. Käsivartele ja jalgadele olen määrinud Palmersi kakaovõi losjooni või Essexi hüdrogeeli.

Suukaudselt tarvitan 75g mg aspiriini (preeklampsia ohu pärast), Floradix rauasiirupit (hemoglobiin veidi madal) ja õhtuti 2 tabletti magneesiumit (muidu krambid öösel).

Käisin nahaarstil, kes peale vaadates ütles, et tegemist on leukotsütoklastilise vaskuliidiga. Raviks määras Claritine tabletid ja Advantan kreemi.

Mis haigus see leukotsütoklastiline vaskuliit täpsemalt on? Kas selline naha reaktsioon võib tulla mingite ravimite või kreemi või toidu tarvitamisest?
Kas see haigus võib kuidagi kõhus olevale beebile halvasti mõjuda? Kas raseduse ajal võin Claritine tablette ja Advantan kreemi kasutada? Nagu ikka ei tahaks ju sel ajal ravimeid eriti kasutada. Kas see haigus on kuidagi mulle või beebi tervisele ohtlik? Kas ravida kohe või oodata ja ravida peale sünnitust? Ilmselt imetamise ajal ei tohi muidugi ka teatud ravimeid võtta.
Kui nüüd mõtlen, siis on mul ka varem korduvalt reite üleval seda löövet olnud. Vahepeal on nagu ära kadunud ja siis jälle tulnud. Ei ole seda varem osanud arstile näidata ega ole ka kuidagi ravinud.

Tänan Teid vastuse eest juba ette

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Leuktsütoklastiline vaskuliit (LV) on väikeste veresoonte põletik. Vallandajaks võivad olla ravimid, infektsioonid jm. On kirjeldatud ka juhtumeid, kus LV on esinenud raseduse ajal. Enamikul juhtudel piirdub LV naha veresoontega, sellisel juhul oht lapsele on minimaalne. Harvadel juhtudel võivad olla haaratud ka siseorganite veresooned, sellisel juhul on oht reaalselt olemas. Soovitan esmajoones ära jätta armikreemid, sest nagu ma aru saan, algas lööve just sealt piirkonnast. Kindlasti pidada nõu ka oma arsti/ämmaemandaga – võib-olla on vajalik Teid jälgida keskmisest sagedamini ning teha sagedasemini uriini- ja vereanalüüse ning loote ultraheli, kui mingeid kõrvalekaldeid analüüsides tekib, saab kiiresti reageerida. Nahaarsti poolt määratud ravimeid soovitan kasutada – hinnates ravimitest saadava positiivse efekti ja võimalike kõrvaltoimete riski suhet, arvan, et mõistlikum on hetkel tegeleda haiguse ravimisega.
Lugupidamisega,
Kristi Abram

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Nahahaigused

Vaskuliit

Vajaksin nõu oma 14.a. tütre kohta. Ta põdes 10 a. tagasi vaskuliiti. Olid täppverevalumid jalgadel, mis ei kadunud. Tehti biopsia ja diagnoos oli vana vaskuliit. Kasutasime salvi Advant ja sai korda. ...

Kristi Abram

Vastas dr Kristi Abram

Tere!
Täppverevalumid jalgadel võivad tõesti vaskuliidile viidata. Vaskuliidi korral on kõige õigem jalgadele võimalikult palju rahu anda - vältida jooksmist, käimist ja jalagade peal püsti seismist. ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: