Komedoonid 10.12.12 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Mina sooviksin teada, millised on reaalsed võimalused komedoonidest lahti saada? Olen kasutanud aastaid lugematul arvul kõikvõimalikes hinnaklassides kosmeetilisi ja apteegis müüdavaid koorijaid, kreeme, maske jne. Viimased paar aastat kasutan vaid kvaliteetseid looduslikke tooteid, mis ei sisalda sulfaate, parabeene jms - kuid komedoonidest lahti ei saa! Näonahk on mul üldiselt kuivemapoolne, kuid siiski üsna heas korras, välja-arvatud nina, mis on täis väikseid musti kangekaelseid täppe ning seetõttu muutub see ka ruttu rasuseks.
Olen ka lugenud, et komedoone ei peaks välja pigistama, kuid see on siiani ainus võimalus neid nö vähem väljapaistvaks muuta - ära ei kao nad aga kunagi! Paar nädalat tagasi külastasin muu probleemi tõttu nahaarsti ning küsisin muuhulgas lahendust oma nn. hooaja vistrikele, mis aegajalt ilmuvad koos menstruatsiooniga. Arst kirjutas mulle sellise toote nagu Skinoren kreem. Olen seda nüüd siiani kasutanud ning jah, punnid ta kuivatab suht kiiresti ära (noh neid mul väga palju polegi - aegajalt 1-3 tk). Lugesin Skinoreni lehelt, et see peaks ka komedoonide vastu aitama, kuid siiani pole küll midagi aru saada.
Olen kaotanud igasuguse usu, et kusagil on olemas mingi imekreem, mis mustad täpid ninalt ära viib.
Kas on olemas mingi spetsiaalne meditsiiniline lahendus või vahend/toode?? Millised on need nahahooldused, mis võiks kaasa aidata? Kas ja milliseid vitamiine, lisandeid peaks tarbima? Midagigi?

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Imevahendeid kahjuks olemas ei ole. Aknevastased kreemid (sh. Skinoren jpt.) pidurdavad komedoonide teket ja muudavad rasu mõnevõrra vedelamaks, kuid a i n u l t kreemide kasutamisest jääb komedoonide elimineerimisel siiski väheseks. Isegi akne ravijuhise üheks ravisoovituseks komedoonakne korral on „komedoonide oskuslik ekstraktsioon“, mis tähendabki nende mehaanilist väljapigistamist.
Rõhutan sõna „oskuslik“ – ise kodus peegli ees ei maksa vistrikke pigistama hakata, vaid jätta see spetsialisti hooleks. Akne kreeme soovitan paralleelselt edasi kasutada, sest tänu neile siiski komedoonide tekkimine aeglustub ja mehaaniline puhastus on vähem traumeeriv.
Nn.“hooaja vistrike“ leevendamisel võib abi olla suukaudsetest rasestumisvastastest preparaatidest. Kui olete valmis neid kasutama, pidage nõu oma naistearstiga ja ta oskab Teile valida Teie jaoks sobivaima preparaadi.
Lugupidamisega,
Kristi Abram