1,5-aastasel lapsel varbad kuivad ja lõhenenud 27.10.12 / Nahahaigused

Külastaja küsib:

Tere! Meil on mure oma 1,5-aastase tütre varvastega. Kevadel avastasime punetava laigu ühe varba alt, mis ajapikku muutus tugevaks kõva koorikuga ketenduseks. Suvel kui ta käis merevees, siis varvas paranes täielikult. Pikal reisil olles olukord jälle hullenes, kuni tekkis sügav veritsev lõhe varba alla, olukord väheke paranes ja koju tulles jälle hullenes. Nüüd on haigusest haaratud mõlema jala suured varbad ning juba ka järgmised varbad. Oleme varbaid määrinud 5 päeva 1%-lise klotrimasoolkreemiga, kuid tulemus on vaevumärgatav. Ühe perioodi kasutasime ka looduslikku lanoliini ja mesilasvaha sisaldavat lõhenenud kandadele mõeldud kreemi, kuid ka selle mõju on vähene. Lapse varbad on kuivad, varvaste vahel ei ole punetust, mis viitaks tavalisele jalaseenele. Oleme kimbatuses, millega võiks olla tegu ja kuidas ikka probleemi jäädavalt lahendada. Siiani tundub, et soolane vesi oli kõige tõhusam ravimeetod.
Lapsel on ka kuivad laigud pepul. Kui esimene tumepunane laik varba alla ilmus kevadel, siis samal ajal oli tal päris tugev ekseem põlvedel ja säärtel - kõvad korbad, mille lõhed hakkasid veritsema ja meenutasid kõige rohkem psoriaasilöövet. See taandus kuskil kolme nädalaga, määrisime seda vähesel määral lanoliiniga, mis küll tundus esmapilgil probleemi hoopis ärritavat. Hetkel on põlved ja sääred puhtad.

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Sellises vanuses (1,5 aastat) on jalaseen üliharuldane. Jalaseene vastu räägib ka asjaolu, et klotrimazoolkreem ei avaldanud toimet. Kõige tõenäolisemalt on tegemist juveniilse plantaarse dermatoosiga, mis kõige sagedamini esineb lastel vanuses 4-8 a., aga võib alata ka varem. Seda probleemi iseloomustabki punetav, ketendav, lõhenev lööve peamiselt varvastel. Probleemi leevendamiseks võib kodus jätkata jalavanne meresoolaga või vanniõliga (mõlemat on võimalik apteegist osta) ja igapäevane kreemitamine pehmendavate kreemidega. Kui probleem jätkuvalt püsib, siis soovitan minna dermatoloogile näitama.
Lugupidamisega,
Kristi Abram